Son dakika: ABD medyası duyurdu! ABD'nin 46. başkanı Joe Biden oldu...

ABD medyası tarafından gelen son dakika haberine göre, ABD'de yapılan Trump ve Joe Biden arasında yapılan seçim sonrası, ABD'nin 46. başkanının Joe Biden olduğu açıklandı.

Yayınlanma Tarihi: 07.11.2020 19:54
Değiştirme Tarihi: 07.11.2020 20:30
Son dakika: ABD medyası duyurdu! ABD'nin 46. başkanı Joe Biden oldu...

Son dakika haberine göre, ABD medyası, Demokratların adayı Joe Biden'ı ABD'nin 46'ıncı başkanı olarak ilan etti.

ABD'de 3 Kasım'da yapılan 59. başkanlık seçimlerini Demokrat aday Joe Biden'ın kazandığı bildirildi.

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansının verilerine göre Biden, rakibi ve mevcut Başkan Donald Trump'ı Pennsylvania eyaletinde yenerek başkanlık yarışını kazandı.

Nevada, Arizona, Kuzey Carolina ve Georgia eyaletinde sayımlar devam ederken bu sabah Pennsylvania'daki sayımlar tamamlandı.

AP'nin verilerine göre Biden oyların yüzde 49,6'sını alarak eyaletteki 20 delegeyi hanesine yazdırdı.

Böylece, 253 olan delege sayısını 273'e çıkaran Biden, ABD'nin seçilmiş başkanı oldu.

Georgia, Nevada ve Arizona eyaletlerinde de Biden önde iken Trump'ın bu üç eyaleti kazanması dahi artık başkanlık yarışına etki etmeyecek.

JOE BİDEN'DEN İLK AÇIKLAMA

Biden, Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Amerika, bu muhteşem ülkeye liderlik etmek için beni seçtiğiniz için onur duyuyorum. Önümüzde bizi bekleyen işler zor, fakat size söz veriyorum: Bana oy versin, vermesin tüm Amerikalıların başkanı olacağım." ifadelerini kullandı.

YARDIMCISI HARRIS: YAPACAK ÇOK İŞİMİZ VAR

ABD'nin ilk kadın ve Güney Asyalı başkan yardımcısı seçilen Kamala Harris de Twitter'dan bir açıklama yaptı. Harris, "Bu seçim Joe Biden'dan ya da benden çok daha fazlasıydı. Bu, Amerika'nın ruhu ve bizim onun için savaş arzumuzla ilgiliydi. Yapacak çok işimiz var. Haydi, başlayalım." dedi.

(AA)