Son dakika... ABD Başkanı Donald Trump'ın son durumuna ilişkin doktorundan açıklama

Eşi Melania Trump ile birlikte koronavirüse yakalanan ve tedbir amaçlı askeri hastaneye kaldırılan ABD Başkanı Donald Trump'ın sağlık durumu merak ediliyor... Trump'ın doktoru Sean Conley, yaptığı açıklama ile "Başkan Trump'ın durumu bu sabah itibariyle gayet iyi." diyerek son durumu paylaştı. 

Yayınlanma Tarihi: 03.10.2020 19:59
Değiştirme Tarihi: 03.10.2020 19:59
Son dakika... ABD Başkanı Donald Trump'ın son durumuna ilişkin doktorundan açıklama

Koronavirüse yakalanan ABD Başkanı Trump'ın sağlık durumuyla ilgili basın toplantısı düzenleyen Sean Conley, önemli bilgiler paylaştı. 

Başkan Trump'ın tedbir amaçlı Walter Reed Askeri Hastanesine kaldırılmasına ilişkin kararı ilgili tıp ekibiyle birlikte istişare ederek kendisinin verdiğini söyleyen Conley, "Başkan'ın buraya getirilmesini tedbir amaçlı olarak biz istedik. Kendisinin hafif öksürüğü ve yorgunluğu var, perşembe ve cuma sabahı ateşi vardı ancak ondan sonra ateşi kalmadı." dedi.

ABD Başkanı Trump'ın oksijen desteği almadığını söyleyen Conley, hastaneye geldiği andan itibaren de hiç oksijene bağlanmadığını ifade etti. Conley, ayrıca Trump'ın oksijen satürasyonunun yüzde 96 olduğunu açıkladı.

Sean Conley, Başkan Trump'a uygulanan tedaviye ilişkin olarak da konuştu. Başkan Trump'a Remdesivir adlı ilacın verildiğini söyleyen Conley, ayrıca özel bir 'antikor kokteyli' verildiğini söyledi. 

BAŞKAN TRUMP NE ZAMAN İYİLEŞECEK?

Başkan Trump'ın Özel Kalemi Mark Meadows ile birlikte Başkanlıkla ilgili işlerini yürütmeye devam ettiğini vurgulayan Conley, "Kendisine Kovid-19'la ilgili uluslararası protokolleri ve onun ötesini uyguluyoruz. Kaç günde hastaneden çıkacağını söylemek şu anda pek mümkün değil." ifadesini kullandı.

Başkan Trump'ın şu anda nefes alma zorluğu yaşamadığını kaydeden Doktor Conley, "Kendisi 74 yaşında bir erkek ve biraz kilolu, buna bağlı durumları her an kontrol ediyoruz. Onun dışında gayet sağlıklı." yorumunu yaptı.

Trump'ın eşi Melania Trump'ın durumuna da değinen Conley, "First Lady çok iyi durumda, o sebeple buraya gelmesine gerek yoktu." dedi.

BEYAZ SARAY YETKİLİSİ: 24 SAATTEKİ DURUMU ENDİŞE VERİCİYDİ

Öte yandan adının açıklanmasını istemeyen bir Beyaz Saray yetkilisi, Beyaz Saray'ı takip eden muhabirlere Trump'ın sağlık durumuna ilişkin bir açıklama yaptı.

Söz konusu yetkili, açıklamasında, "Başkan'ın temel fonksiyonlarının son 24 saatteki durumu çok endişe vericiydi ve bu bakımdan önümüzdeki 48 saat onun bakımı noktasında çok önemli olacak. Tam iyileşme sürecine ilişkin yolumuz henüz tam açık değil." ifadesini kullandı.

Kaynak: AA