Son dakika: 23 şehirde yeni koronavirüs kısıtlaması! Artan vakalar sonrası...

Tüm Türkiye'yi etkisi altına alan koronavirüs salgınında, bazı kentlerde vaka sayılarının artması nedeniyle yeni önlemler alınmaya başladı. Ankara'nın aralarında olduğu 23 kentte koronavirüs için yeni kısıtlamalar getirildi.

Yayınlanma Tarihi: 18.08.2020 12:33
Değiştirme Tarihi: 18.08.2020 12:33
Son dakika: 23 şehirde yeni koronavirüs kısıtlaması! Artan vakalar sonrası...

Türkiye'de etkisini sürdürmeye devam den koronavirüs salgınında, sosyal mesafe ve maske kurallarının uygulanmaması nedeniyle birçok kentte vaka sayıları hızla tırmanış gösterdi. Ankara'nın'da aralarında bulunduğu 23 kentte, 65 yaş ve üzeri vatandaşların şehirde dolaşımları kısıtlandırıldı.

65 yaş ve üzeri vatandaşların kentte dolaşımı sınırlandırıldı. Ankara, Mardin, Batman, Kastamonu, Kütahya, Eskişehir, Erzincan, Sivas, Ordu ve Bursa’da dün açıklanan yeni tedbirlerle birlikte Türkiye’de 65 yaş ve üzeri vatandaşlara sınırlama getirilen kent sayısı 20’ye yükseldi.

Daha önce kadar Siirt, Düzce, Yalova, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Malatya, Kayseri, Gaziantep, Van, Elazığ, Bartın, Aksaray ve Bitlis’te de 65 yaş ve üstündekiler için kısıtlama kararları açıklanmıştı.

ANKARA'DA SIKI TEDBİRLER

Ankara İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nca alınan tedbirler şöyle:

Covid-19 tanılı ya da temaslısı olması nedeniyle evde izolasyona alınan kişilerin, belirlenen izolasyon koşullarına uymaları elektronik imkanlar da dahil olmak üzere her türlü tedbir alınarak sağlanacak.

Tedbirlerin sahada etkin şekilde uygulanmasını sağlamak amacıyla kurulan Salgın Denetim Merkezleri bünyesinde “Mahalle Denetim Ekipleri” oluşturulacak. Bu ekipler, mahallelerinde tespit edilen ve karantinaya alınan kişileri birebir takip edecek.

Yaygın ve etkin şekilde mahalle bazlı izleme ve takip çalışmalarını yürütebilmesi için mahalle denetim ekiplerinde; kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler ve kolluk birimleri personelinin yanı sıra okul müdürleri ve öğretmenleri, din görevlileri, muhtarlar ve azalar, apartman ve site yöneticisi temsilcileri ve kolluk personeli görevlendirilecek.

Taksi, dolmuş ve toplu ulaşım araçlarında şoför mahalli ile yolcular arasında fiberglas ile bölümleme yapılacak.

65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı olan vatandaşların düğün, cenaze, taziye, pazaryeri, sosyal faaliyetler vb. gibi topluca bulunulan alanlara girmeleri kısıtlanacak.

Sokak düğünlerinde düğün süresi azami iki saat olacak; toplu yemek verilmesi yasaklanacak.

“Hayat eve sığar (HES)” uygulaması, tüm kamu kurumlarında randevu talepleri öncesi ve kamu kurumlarına girişlerde kullanılacak.

65 yaş ve üzeri vatandaşlara, toplu ulaşım araçlarının yoğun olduğu zamanlarda bu araçları kullanmamaları tavsiye edilecek.

Yapılan her türlü bilgilendirmeye karşın evde izolasyon yükümlülüğünü ihlal ettiği tespit edilenler hakkında; Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesi uyarınca idari para cezası uygulanacak.