Son dakika: 2022 asgari ücret miktarı belli oldu! İşte yapılan zam...

Gelen son dakika haberine göre, Türkiye'de milyonlarca çalışanın merakla beklediği asgari ücret zam miktarı açıklandı. Yaklaşık 7,5 milyon çalışanın merakla beklediği asgari ücret zam miktarını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gerçekleştirilen basın toplantısıyla birlikte açıkladı. İşte 2022 asgari ücret zam miktarı...

Yayınlanma Tarihi: 16.12.2021 15:30
Değiştirme Tarihi: 16.12.2021 16:30

Tüm Türkiye'nin merakla beklediği 2022 asgari ücret miktarı belli oldu. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun bugün gerçekleştirdiği 4. toplantının ardından, asgari ücrette zam miktarı belirlendi. 

Milyonların beklediği asgari ücret zammını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan düzenlenen basın toplantısıyla birlikte açıkladı.

2022 ASGARİ ÜCRET ZAM MİKTARI BELLİ OLDU

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklama;

"Bilindiği gibi bir sonraki yılın asgari ücreti, her yılın aralık ayında, çalışan ve işveren kesimlerin iştirakiyle belirlenmektedir. 

Nasıl aralık ayının başında başladıysak, seneye de aynı şekilde çalışmalar sürecektir. Seçim öncesi o görüşmelerle seçime gideceğiz. Bugün gerçekleştirilen 4. toplantıyla nihai karar aşamasına gelinmiştir.

Komisyon asgari ücretin 4 bin lira olması gerektiği yönünde görüş bildirmiştir. Öncelikle ben şunu ifade etmek istiyorum. Gerek işçi, gerek işveren temsilcileri kesimi özveriyle bu süreci yürüttüler. Bu, bugüne kadar alışılmış bir metod değildi. 

Bakanlığımız tarafından aktarılan görüş kapsamında biz de asgari ücreti belirledik. 2022 asgari ücretin en alt rakam 4250 tl olarak uygulanacaktır.

Çalışanın evli ve çocuklu olmasına göre bu rakam daha da yükselecektir. Son 50 yılın en yüksek asgari ücreti, yüzde 50 seviyesinde yapılmıştır. Yeni asgari ücretin herkese hayırlı olmasını diliyorum."

ASGARİ ÜCRETTE VERGİ KALDIRILDI

"Yılbaşı itibariyle gelir vergisi ile damga vergisini kaldırıyoruz. Böylece işveren kesimini 450 TL'lik ek yükten kurtarmış oluyoruz."

İlgili Sayfalar: Playlist