Son dakika... 2020 KPSS ortaöğretim sonuçları az önce açıklandı | KPSS 2020 sonuç sorgulama ekranı

KPSS ortaöğretim sınav sonuçları açıklandı. Son dakika gelişmesine göre KPSS ortaöğretim için sınava giren adaylar, ÖSYM'nin sitesine girerek sonuçlarını öğrenebilecek. KPSS'ye giren adaylar, https://sonuc.osym.gov.tr girip Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numaralarını ve şifrelerini girerek sonuçlarını görebilecek. 

Yayınlanma Tarihi: 24.12.2020 11:49
Değiştirme Tarihi: 24.12.2020 11:49
Son dakika... 2020 KPSS ortaöğretim sonuçları az önce açıklandı | KPSS 2020 sonuç sorgulama ekranı

KPSS sonuçları açıklandı mı? Merak edilen soru yanıt buldu. ÖSYM, KPSS ortaöğretim sınavı sonuçlarını 24 Aralık 2020 tarihi itibariyle erişime açtı. KPSS sonucunu öğrenmek isteyen adaylar 'ÖSYM giriş, ÖSYM ais, ÖSYM sonuç' yazarak internette araştırmalar yapıyor.  Adaylar söz konusu sınavın sonuçlarını osym.gov.tr adresinden T.C kimlik numarası ve şifreleri ile öğrenebilecekler. İşte KPSS sonuçları sorgulama ekranı

KPSS ORTAÖĞRETİM SONUÇLARI AÇIKLANDI TIKLA ÖĞREN

KPSS ortaöğretim sonuçları erişime açıldı. ÖSYM tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

22 Kasım 2020 tarihinde gerçekleştirilen 2020-KPSS Ortaöğretim değerlendirme işlemleri tamamlanmıştır. Adaylar, sınav sonuçlarına 24 Aralık 2020 tarihinde saat 11.30'dan itibaren ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden T.C. Kimlik numaraları ve aday şifreleri ile erişebilirler.

KPSS SONUÇ SORGULAMA EKRANI

Sınav Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir. Sonuç bilgilerinde adayların testlere verdikleri doğru ve yanlış cevap sayıları ve KPSS puanları yer alacaktır. İnternet sayfasında ilan edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’nde kayıtlı kimlik bilgilerinde değişiklik olan adayların, daha önce almış oldukları sınav/yerleştirme sonuçları, değişen kimlik bilgilerine göre yeniden düzenlenmez.

KPSS SONUÇ EKRANI TIKLA

ÖSYM, adaylara yönelik Sınav Sonuç Belgesinin doğrulanmasını sağlamak üzere “Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi” işlemini hizmete sunmuştur. Bu amaçla kullanılmak üzere Sınav Sonuç Belgesinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş bir “Sonuç Belgesi Kontrol Kodu” basılmaktadır. Söz konusu işleme https://sonuc.osym.gov.tr üzerinde Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi sayfasından ulaşılmaktadır.

Sınavda yer alan her test kendi içinde değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Her testte, örneğin Genel Yetenek’te, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar bulunacak, bu puanların ortalama ve standart sapmaları kullanılarak standart puanlar hesaplanacaktır.

Bir testte, en az 1 ham puanı (net) bulunmayan adaylar bu test için yapılacak hesaplamalara alınmayacaklar ve bu adaylara bu test için standart puan hesaplanmayacaktır. Buna göre bir adayın KPSS puanının hesaplanabilmesi için Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin her ikisinden de en az 1 ham puanı (1 net) olması gerekmektedir.

Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinden elde edilen standart puanlar ağırlıklandırılarak KPSS puanları hesaplanacaktır. KPSS puanları içinde Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin her birinin ağırlığı 0,5 olacaktır. Bu ağırlıklara göre, testlerden elde edilen standart puanlar kullanılarak ağırlıklı standart puanlar (ASP) hesaplanacaktır. Bir aday için herhangi bir ASP’nin hesaplanabilmesi için bu adayın söz konusu ASP’nin hesaplanmasına dahil edilen testlerin her birinden standart puanı olması gerekir.

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

Adayların ASP’leri kullanılarak, ortaöğretim düzeyi için KPSSP94 puanları hesaplanacaktır. KPSS puanlarının hesaplanmasında aşağıdaki formül kullanılacaktır. Böylece her KPSS puan türü için 100 üzerinden KPSS puan dağılımı elde edilmiş olacaktır. B Grubu Kadrolara yerleştirme ÖSYM tarafından KPSS puanları esas alınarak yapılacaktır.