Somon balığında koronavirüs olduğuna dair ortaya atılan iddiaya yanıt geldi!

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tevfik Tansel Tanrıkul, somon balığında koronavirüs iddialarına açıklık getirdi. Tanrıkul, "Somon balığının Kovid-19 taşıyıcısı olduğuna dair bilimsel bir kanıt yok." diye konuştu.

Yayınlanma Tarihi: 28.06.2020 15:48
Değiştirme Tarihi: 28.06.2020 15:48
Somon balığında koronavirüs olduğuna dair ortaya atılan iddiaya yanıt geldi!

Geçen hafta Çin'in başkenti Pekin'de yükselişe geçen Kovid-19 vakalarının çıkış noktası olarak Xinfadi gıda pazarı açıklanmış, somon kesme tahtasında virüse rastlandığı iddia edilmişti. Paniğe yol açan bu iddiaya İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Su Ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tevfik Tansel Tanrıkul yanıt verdi. 

Bölgede gerçekleştirilen çalışmalarda gıda pazarının birçok noktasında Kovid-19 virüsü tespit edildiğini söyleyen Tanrıkul, "İthal somon balığı pazara giriş yapmadan çok önce virüsün ortamda yayılmış olduğu tespit edilmiştir. Somon balığının Kovid-19 taşıyıcısı olduğuna dair bilimsel bir kanıt yok" dedi. 

Koronavirüsün tutunmasını sağlayan spesifik viral reseptörlerin sadece memeli canlılarda bulunduğunu balıklarda bulunmadığını vurgulayan Tanrıkul, "Soğuk kanlı bir canlı olan balıklarda SARS-CoV-2 virüsünden kaynaklanan hastalık bildirilmemiştir. Virüsün gıdadan veya gıda paketinde bulaştığına ilişkin de bilimsel bir veri bulunmamaktadır. Bu nedenle virüsün direkt olarak somon balığından bulaşması muhtemel olmayıp, enfekte insanlar aracılığıyla ortama girmiş olması olasıdır. Uluslararası balık ticaretini ve tüketimini etkileyen bu söylenti doğru değildir" açıklamasını yaptı.  (AA)