İkiz kardeşlerin kahreden öyküsü

İkiz kardeşlerin kahreden öyküsü
Yayınlanma Tarihi: 14.05.2014 19:50
Değiştirme Tarihi: 14.05.2014 20:02

Tek yumurta ikizleri İsmail ve Süleyman Çata kardeşler Soma'daki madende aynı vardiyada çalışıyorlardı ve beraber geldikleri dünyadan beraber ayrıldılar.

Tek yumurta ikizleri İsmail ve Süleyman Çata kardeşler Soma'daki madende aynı vardiyada çalışıyorlardı ve beraber geldikleri dünyadan beraber ayrıldılar. Bu dünyadan beraber ayrılan ikizlerin cenaze törenlerinde tek bir fark göze çarptı. İkizlerden birinin tabutunun kapağı varken diğerininki yoktu. Soma'daki tabut azlığından dolayı ikizlerden bir tanesine tabut kapağı bulunamadı. (İkizlerin askerlik fotoğrafları. Soldaki İsmail Çata, sağdaki Süleyman Çata)Soma'daki maden faciasında tek yumurta ikizleri İsmail ve Süleyman Çata kardeşler hayatını kaybetti.Al Jazeera Turk'ten Turaç Top'un haberine göre Çata kardeşler beraber geldikleri dünyada, aynı gün askere gitti ve aynı düğünde evlendi.Soma’nın Bayat köyünden İsmail ve Süleyman Çata kardeşler 1982 yılında dünyaya geldiler.

Haber ile ilgili metin girin!.Aynı gün askere gittiler. Birinin askerliği Kütahya’ya, diğerininki Balıkesir’e düştü.İkisi de evine yakın bir yerde askerlik yapsa da babalarının gönlü ayrılmalarına el vermedi ve bir dilekçe ile aynı yerde askerlik yapmalarını sağladı.11 yıl önce aynı gün aynı maden şirketinde çalışmaya başladılar.Dört yıl önce aynı düğünle evlendiler. Süleyman, Murside ile evliydi. Bir oğulları vardı. İsmail ise Fatma ile evlendi o gün. Tıpkı kendisi ve kardeşi gibi Sude ve Buse isimli tek yumurta ikizi olan kızları vardı.Aynı vardiyada çalışıyorlardı ve aynı anda göçük altında kaldılar, yan yana hayatlarını kaybettiler.Babaları Ahmet Çata, Kırkağaç ilçesindeki soğuk hava deposunda teşhis ettiği oğullarını son yolculuğuna uğurlamak için teslim aldı ve köylerine doğru yola çıktı.Evlerinin önünde helallik alınmasının ardından iki kardeşin cenazeleri, Balat Camisi'ne götürüldü. İkindi namazının ardından düzenlenen törene, ikizlerin annesi Sevim Çata, babası Ahmet Çata ile İsmail Çata'nın eşi Fatma Çata ve Süleyman Çata'nın eşi Mürşide Çata ile madenciler ve vatandaşlar katıldı. Cenazede Çata kardeşlerin yakınları güçlükle ayakta durabilirken, gözyaşları sel oldu. İkiz evlatlarını kazada yitirmenin verdiği acı ile baygınlık geçiren Sevim Çata'ya yakınlarının destek olmaya çalıştı. Baba Ahmet Çata, "İkizlerim, birlikte okudu, birlikte büyüdü, birlikte evlendi. Usta birer madenci olan oğullarım ile hep övündüm. Bu acıyı yaşayacağım aklıma gelmezdi" dedi. Kılınan cenaze namazların ardından iki kardeş, mahalle mezarlığında toprağa verildi. Haber ile ilgili metin girin!.