Şoke eden olay! Kovid-19 sürüntü testi yapılırken kafatası duvarı delindi

ABD'de akılalmaz bir olay yaşandı. 40'lı yaşlarındaki bir kadına yeni tip koronavirüs sürüntü testi yapıldığı sırada kafatası duvarı delindi. 

Yayınlanma Tarihi: 02.10.2020 14:45
Değiştirme Tarihi: 02.10.2020 14:45
Şoke eden olay! Kovid-19 sürüntü testi yapılırken kafatası duvarı delindi

Söz konusu olay, "JAMA Otolaryngology–Head & Neck Surgery" dergisinde yayımlandı. Kadının, sürüntü testi yaptırdığı sırada kafatasını koruyan duvarın yırtılmasıyla beyin omurilik sıvısı burnundan akmaya başladı. Testi yaptırdıktan sonra kadın, baş ağrısı, baş dönmesi ve kusma şikayetlerinin yanı sıra boynunun sertleştiği, metalik bir tat aldığı ve ışığa karşı hassasiyet geliştirdiği şikayetleriyle doktora başvurdu.

VAKA İNCELENDİ...

Iowa Üniversitesi'nde görevli doktor Jarrett Walsh ve ekibi, vakayı inceleyerek, yapılan testlerde kadının kafatasının altında delik açıldığını tespit etti. Walsh, sürüntü testinde kullanılan uzun çubuğun duvarda delik açmasının, kadının intrakraniyal hipertansiyon nedeniyle geçmişte gördüğü tedavinin sonucu olduğuna inandıklarını açıkladı. Bu tedavinin, "beyin dokusunun kafatasındaki bir açıklıktan kese şekildeki fıtıklaşması" anlamına gelen ensefalosele yol açtığına ve kadının temmuzda ameliyat olduğuna işaret edildi. Uzmanlar, aşırı sinüse sahip ya da kafa kaidesi ameliyatı olanların, Kovid-19'un tespiti için sadece oral sürüntü alınmasını talep etmeleri gerektiğininin altını çizdi. 

Haber ile ilgili metin girin!.(AA)