Sokağa çıkma yasakları yeniden mi gelecek? Reuters'tan flaş Türkiye iddiası

Dünyaca ünlü haber ajansı Reuters, Türkiye'de sokağa çıkma yasaklarının gündemde olduğunu iddia etti. Yetkililer, alınacak tedbirlerin ekonomiyi tamamen durduracak şekilde olmayacağını ifade etti. Peki Türkiye'de sokağa çıkma yasakları yeniden gelecek mi? Yasaklar tekrar gelecek mi? İşte merak edilen sorulara ilişkin detaylar...

Yayınlanma Tarihi: 21.10.2020 15:34
Değiştirme Tarihi: 21.10.2020 15:34
Sokağa çıkma yasakları yeniden mi gelecek? Reuters'tan flaş Türkiye iddiası

Üst düzey bir Türk yetkili, Reuters'a önemli açıklamalarda bulundu. Ajansın haberine göre Türkiye'de sokağa çıkma yasakları yeniden gündemde ve alınack tedbirler ekonomiyi tamamen durduracak adımlar değil. 

SOKAĞA ÇIKMA YASAKLARI GÜNDEMDE

Yetkililer, dar kapsamlı önlemleri belli saatlerde restoran ve işletmelerin kapatılması, yaşı küçük ve 65'ten büyük olanların belli saat aralığında sokağa çıkabilmeleri ya da en son olarak hafta sonu sokağa çıkma yasakları olarak tanımladılar. Yetkililer özellikle okulların açılma döneminden sonra ortaya çıkan riskin izlendiğini belirtirken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gelecek ay itibarıyla beş ve dokuzuncu sınıfların da yüz yüze eğitime geçeceğini söyledi.

Koronavirüs vaka sayılarının beklenilenden yüksek olduğunu söyleyen yetkili, birkaç haftalık sürece bakılarak yeni tedbirlerin gelebileceği sinyalini verdi. Yetkili, kış döneminin de zor geçeceğini belirtti.

Türkiye'de Nisan ayında ilk zirvesini yapan koronavirüs salgınında vaka ve hayatını kaybeden hasta sayısı, önlemlerin azaltılmasıyla birlikte Ağustos ayından itibaren yeniden yükselişe geçti. Sağlık Bakanlığı'nın son verilerine göre önceki gün 2,000 eşiğini aşan yeni hasta sayısı dün 1,894 olarak gerçekleşti. Günlük ölümler ise 74 ile Mayıs ayı başından bu yana en yüksek seviyelerde seyretmeyi sürdürdü.

'VAKALAR ARTIYOR'

Okulların açılmasının ardından 14 günlük kuluçka dönemi geçince resmin daha iyi ortaya çıkacağını söyleyen aynı yetkili, "Vatandaş tarafından yeterince tedbir alınmayan çok yer var. Bu da vakaları artırıyor. Okullardan yayılmasıyla biraz daha artabilir ya da hiç sorun çıkmaz bunu görmek gerekiyor. Ancak hasta sayısı 2,000'in üzerine çıktı. Elbette sıkıntılı durum, aşağı gitmesi bekleniyordu" dedi.

Vaka sayılarının hasta sayısının 5 katına ulaştığına dikkat çeken yetkili, sayılarda yükseliş devam ederse tedbir alınacağını belirterek, tedbirleri "Belli saatlerde restoran ve işletmelerin kapatılması, yaşı küçük ve 65'ten büyük olanların belli saat aralığında sokağa çıkabilmeleri ya da en son olarak hafta sonu sokağa çıkma yasakları" olarak niteledi.

(Reuters)