Sokağa çıkma yasağı neden o saatte ilan edildi? İçişleri Bakanı Süleyman Soylu açıkladı

Son dakika haberi... Dün akşam yayınlanan genelge ile 31 ilde 48 saatliğine sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Bu kararın ardından birçok vatandaş markete ve fırınlara giderek izdahıma yol açtı. Sosyal medyada ise, yasağın çok geç ilan edildiğine dair bazı yorumlar vardı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yasağın neden o saatte ilan edildiği sorusuna yanıt verdi. 

Yayınlanma Tarihi: 11.04.2020 15:36
Değiştirme Tarihi: 11.04.2020 15:36
Sokağa çıkma yasağı neden o saatte ilan edildi? İçişleri Bakanı Süleyman Soylu açıkladı

Sokağa çıkma yasağı neden geç açıklandı? İçişleri Bakanı Süleyman Soylu merak edilen soruyu yanıtladı. Bakan Soylu ayrıca, dün akşam kaç kişinin de dışarı çıktığını açıkladı. İşte Bakan Soylu'nun yeni açıklaması. 

* Yasak kararını açıklayan ülkelerin hangi saatte aldıklarını hatırlıyor musunuz? Tecrübe önümüzde, erken saatte açıklasaydık, bazı ülkelerde gördüğümüz, izlediğimiz gibi marketlere akın olsaydı daha mı iyi olacaktı?

* Yağmalarcasına marketlerden tuvalet kâğıtlarına, gıda malzemelerine nasıl hücum edildiğini bir hatırlayın. Böyle bir ortam çok daha mı iyi olurdu, yoksa daha mı kötü olurdu?”

“250 BİN KADAR İNSAN HAREKETİ GÖRÜLDÜ”

Bakan Soylu, sokağa çıkma yasağı açıklamasının ardından yaşanan hareketlilikle ilgili olarak “Bunu tespit edebiliyoruz, 250 bin kadar insan hareketi görüldü, o da kısa sürede durdu” bilgisini verdi.

Kararların Bilim Kurulu’nda görüşüldükten sonra alındığını ifade eden Soylu sözlerini şöyle sürdü:

BİLİM KURULUNDAN GÜN YASAK GÜN SERBEST  TAVSİYESİ

* Hemen belirteyim ki, geçmiş tüm kararlar gibi bu karar da Bilim Kurulu'nda uzun tartışmalardan sonra alınmış.

* Hatta yasağın gününün sadece hafta sonu ile sınırlı kalmasından tutun da 4 gün serbest 3 gün yasak veya tersine kadar birçok öneri gelmi

* Ancak havanın ısınması da göz önünde tutularak en azından bu hafta sonu insanların evlerinde kalmasının sağlanması yönünde bir adım atılmış.