Sokağa çıkma yasağı kalktı mı? Restoranlar, kafeler açılacak mı? Kabine toplantısında hangi kararlar alındı?

Türkiye’de gözler bugün toplanan Kabine Toplantısı’nda idi. 1 Mart Pazartesi günü toplanan Kabine Toplantısı sonrasında yapılan açıklamalar herkes tarafından bekleniyordu. Mart ayı itibariyle yasakların kalkacağı, kısıtlamaların gevşeyeceği, kafe ve restoranların açılacağı müjdesi önceden verilmişti. Peki, sokağa çıkma yasağı sona kalktı mı? Hafta sonu, hafta içi sokağa çıkma yasağı bitti mi? Restoranlar ve kafeler açılacak mı? İşte Kabine Toplantısı detayları…

Yayınlanma Tarihi: 01.03.2021 20:41
Değiştirme Tarihi: 01.03.2021 20:51
Sokağa çıkma yasağı kalktı mı? Restoranlar, kafeler açılacak mı? Kabine toplantısında hangi kararlar alındı?

Milyonlarca vatandaş bugün hafta içi sokağa çıkma yasağı kalktı mı, hafta içi 21:00 kısıtlaması ne zaman bitecek sorularını araştırıyor. Bugün toplanan Kabine Toplantısı sonrasında kısıtlamalar güncellenecek mi merakla bekleniyordu. Kasım ayı sonlarında alınan karar ile restoranlar, lokantalar, kafeler sadece gel-al servisi yapabiliyordu. Hafta içi 21.00’dan sonra, hafta sonu ise tüm gün sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Koronavirüs vakalarında başlayan düşüşler sonrasında kısıtlamaların il bazında gevşetileceği açıklanmıştı. Peki, Kabine Toplantısı’nda alınan kararlara göre sokağa çıkma yasağı kalktı mı? Restoranlar, kafeler, lokantalar açılacak mı? Hafta sonu, hafta içi yasağı bitti mi? İşte detaylar…

KABİNE TOPLANTISI KARARLARI

Kabine Toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan alınan kararları şu şekilde açıkladı;Bugün itibariyle yeni kontrollü normalleşme sürecini başlatıyoruz.

- Düşük riskli mavi, orta riskli sarı, yüksek riskli turuncu ve çok yüksek riskli kırmızı olmak üzere illerimizi ayırdık. Her hafta risk haritalandırması güncellenecek. Her hafta bu renkler güncellenecek. Her 2 haftada bir normalleşme uygulamaları güncellenecek.

- Her ilimiz, salgın tedbirlerinin orada ne düzeyde uygulanacağını kendisi belirleyecek.

- Haftasonu sokağa çıkma kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken, yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir müddet daha pazar günü devam edecek.

- Akşam 9 ile sabah 5 arası sokağa çıkma yasağı sürecek.

- Okullar, Türkiye genelindeki tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, 8. ve 12. sınıflarda eğitim-öğretime açılacaktır. Düşük ve orta riskli illerde ilaveten ortaokullar ve liseler dahil diğer kademelerde eğitim-öğretime başlanacaktır.

- Restoran lokanta kafeterya tatlıcı gibi yerler çok yüksek riskli iller dışında türkiye genelinde sabah 7 ile akşam 19 saatleri arasında yüzde 50 kapasiteyle sürdürebilecek

- Kamunun çalışma saatleri tüm Türkiye'de normale döndürülecek.

- 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlarımızda ilgili düzenleme düşük ve orta riskli illerimizde kaldırılırken, yüksek ve çok riskli illerde sokağa çıkma süresi artırılacaktır.

- Nikah gibi merasimler düşük ve orta riskli illerde 100, yüksek ve çok yüksek riskli illerde 50 kişiyle sınırlı olarak yapılacak.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KALKTI MI?

İçişleri Bakanlığı, valiliklere gönderdiği "Sokağa Çıkma Kısıtlamaları" konulu genelge kapsamında, yeni bir karar alınıncaya kadar hafta içi saat 21.00-05.00, hafta sonu cuma 21.00'den pazartesi 05.00'e kadar sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanmasına karar verilmişti. Kabine toplantısında alınan kararlar göre hafta sonu yasağı düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken yüksek ve çok yüksek riskli illerde Pazar günleri devam edecek. Hafta içi yasağı aynı şekilde 21.00’dan sonra devam edecek.

Haber ile ilgili metin girin!.

RESTORANLAR, KAFELER, LOKANTALAR AÇILACAK MI?

Kasım ayında alınan kararlar sonrasında lokanta, restoran, kafe, kafeterya gibi yeme-içme yerleri ile online yemek sipariş firmaları saat 20.00’den sonra telefonla ya da online sipariş yoluyla paket servisi hizmetini saat 24.00’e kadar sürdürebiliyordu. Bugün yapılan kabine toplantısına göre çok yüksek riskli iller haricinde kalan yerler sabah 7 ile akşam 19 saatleri arasında yüzde elli kapasiteli olarak açılacak.

65 YAŞ ÜSTÜ VE 20 YAŞ ALTI SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Düşük ve orta riskli illerde tamamen kaldırıldı.