Siyanür nedir? Siyanür nerede kullanılıyor? Siyanür nasıl öldürür? İşte detaylar...

Siyanür nedir? Siyanür nerede kullanılıyor? Siyanür nasıl öldürür? İşte detaylar...
Yayınlanma Tarihi: 09.11.2019 10:35 | Değiştirme Tarihi: 09.11.2019 10:35

İstanbul ve Antalya'daki intiharlar sosyal medyada geniş yankı buldu. Haber siteleri ve bültenleri, intiharların siyanür ile gerçekleştiğini ifade etti. Bunun üzerine birçok kişi siyanürü merak etmeye başladı ve siyanür nedir? Siyanür zehirlenmesi nasıl olur? diye internette araştırmaya başladı.

Türkiye son birkaç gündür İstanbul Fatih'teki intihar vakasını konuşuyor. Vatandaşlar, bu olayın şokunu anlatamadan, korkunç bir intihar haberi de Antalya'dan geldi. Antalya'da 4 kişilik aile evlerinde ölü bulundu. İlk incelemelere göre bu ölümün de siyanür zehirlenmesi olabileceği üzerinde duruluyor. Bu intihar vakalarının gündeme gelmesiyle birlikte şimdi birçok kişi siyanür nedir? Siyanür zehirlenmesi nasıl olur? Siyanür ne demek? Siyanür nasıl öldürür? gibi soruların cevabını merak ediyor. 

SİYANÜR NEDİR? 

Siyanür nedir? Siyanir tanım olarak siyano grubu bir karbon ve ona üç bağlı azot içeren kimyasal bileşiklere verilen addır. Bunu daha da açmak gerekirse, siyanür canlılar için neredeyse kesin ölüme yol açan bir kimyasaldır. Endüstriyel anlamda üretilip yine bu alanlarda kullanılan siyanür de oldukça faaldir. 

Siyanür son günlerde neden bu kadar çok konuşuluyor. 

Siyanür kelimesi, İstanbul Fatih'te bir evde yaşayan 4 kardeşin ölümü üzerine internete çok aratılmaya başlandı. 4 kardeşin, iddialara göre maddi kriz yaşayıp bunalıma sürüklenmesi sonrası siyanür içerek intihar ettikleri belirtiliyor. 

Türkiye, 4 kardeşin siyanürle intiharının şokunu atlatamadan, kahreden bir haber de Antalya'dan geldi. 

Antalya'da 8 katlı bir binanın en üst katında yaşayan Şimşek ailesi evlerinde ölü bulundu. İlk incelemelerde elde edilen ilk bulgu ise ailenin siyanür ile zehirlenmiş olabilecekleri üzerineydi. 

SİYANÜR ZEHİRLENMESİ NASIL OLUR?

Siyanür, yediğimiz yiyeceklerde ve vücudumuzda bize zarar vermeyecek miktarda yer alıyor. İnsanları zehirleyip, ölümlerine yol açan kısmı ise Siyanür miktarının artması ve artık bu kimyasalın zehire dönüşmesi. 

Kiraz, badem, kayısı, şeftali, erik, fasulye, patates, turp, lahana, şalgam, brokoli ve mısır siyanürlü bileşikleri doğal olarak üretmektedir.

SİYANÜR NELERDE BULUNUR?

Siyanür ve çeşitleri genellikle sanayi alanında kullanılıyor. Madencilik, kimya sanayi ve optik endüstrisi başta olmak üzere yaygın olarak kimyasal madde üretiminde, hayvan yeminde ve haşere ilaçlarında kullanılır.

SİYANÜR İLE ALTIN NASIL ÇIKARILIR?

Siyanür; kayaların içinde gözle görülemeyecek kadar küçük altın zerreciklerini çözündürerek katı haldeki altının sıvı hale getirilmesini sağlamaktadır. Bu nedenle altın üretiminde siyanür kullanımı teknik bir zorunluluktur. Altın üretiminde kullanılan siyanür seyreltik siyanürdür. Bir başka ifade ile on bin damla su içinde  sadece 3-5 damla siyanür (CN-) bulunmaktadır. Altın üretildiği şartlarda siyanür kullanımının çevreye zarar vermesi bilimsel olarak mümkün değildir.

SİYANÜR NASIL GÖZÜKÜYOR?

Haber ile ilgili metin girin!.