Sivrisinekle karıştırmayın: Adana'da kör eden sinek tehlikesi

Son dakika haberine göre, Culicoides cinsi kan emici sineklerden bulaşan ve 'üç gün hastalığı' olarak bilinen Bovine Ephemeral Fever hastalığı, Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da birçok ilde görüldü. Çok sayıda hayvanın telef olmasına neden olan culicoides cinsi kan emici sineklerin insanlarda da körlüğe ve deri altı hastalıklarına yol açtığı ortaya çıktı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Adana Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Nihat Köse, culicoides cinsi sineklerin sivrisineklerle karıştırılmaması gerektiğini ifade etti ve belediyeleri bu sinekle mücadeleye davet etti. 

Yayınlanma Tarihi: 22.10.2020 10:19
Değiştirme Tarihi: 22.10.2020 10:19
Sivrisinekle karıştırmayın: Adana'da kör eden sinek tehlikesi

Gelen son dakika haberine göre, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Adana Veteriner Kontrol Enstitüsü ve Adana Veteriner Hekimleri Odası iş birliğiyle 'üç gün hastalığı'na yol açan Culicoides cinsi kan emici sinekle mücadele edilmeye başlandı. Bu sineklerin 1400 çeşidinin olduğunu söyleyen Nihat Köse, ülkemizde de bu sineklerin 57 çeşidinin tespit edildiğini ifade etti. 

Adana Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Nihat Köse'nin sözleri şu şekilde: 

"Bu sineklerin 1400 çeşidi var. Ülkemizde bu sineklerin 57 tanesi tespit edildi. Bunlar hayvanlardan kan emiyor. Culicoides cinsi sinekler, sivrisinekler gibi değil. Özellik bakımından biraz kambur ve kanatları benekli bir yapısı var. Sivrisinekler gibi suyun içine değil bataklıklara yumurta bırakıyorlar. Enfekte olan hayvandan kan emip, hasta olmayan hayvanlara BEF virüsü gibi hastalığı nakil ediyorlar. Sadece BEF virüsü değil, insanlara da hastalık bulaştırabiliyorlar. İnsanlara bulaştırdıkları hastalıklar arasında en yaygını körlük ve deri altı hastalıkları"

Hastalık için henüz ruhsatlandırılmış bir aşı olmadığını söyleyen Köse, vatandaşlara da hayvanlarının üzerlerine ilaç sıkması konusunda tavsiyede bulundu. Adana Veteriner Kontrol Araştırma Enstitüsü'nün bu konuyla ilgili araştırma yaptığını ifade eden Köse, "Umarım önümüzdeki yıl da aşı bulunacak ve bu hastalıktan kökten kurtulmuş olacağız. Bu aşı çıkana kadar belediyelerimizi sinekle mücadeleye davet ediyorum. Ayrıca yurttaşlarımızı da besledikleri hayvanlarda hastalık görülür görülmez veteriner hekimine müracaat etmeleri gerektiğini vurgulamak istiyorum. Erken müdahale hastalığın seyrinde olumlu sonuçlar veriyor" diye konuştu.,

Kaynak: DHA