Sivrice nerede? Elazığ Sivrice ilçesi konumu nedir?

Sivrice nerede? Elazığ Sivrice ilçesi konumu nedir?
Yayınlanma Tarihi: 24.01.2020 22:35 | Değiştirme Tarihi: 24.01.2020 22:35

Sivrice, Elazığ'da 6.8 şiddetinde meydana gelen depremin merkez üssü olarak açıklandı. Halkı tedirgin eden deprem sonrasında Sivrice nerede, Elazığ'ın neresinde, Sivrice haritası araştırmaları başladı. İşte Sivrice hakkında merak edilenler...

Türkiye'nin tün gözlerinin çevrildiği Sivrice, Elazığ'da depremin merkez üssü olarak açıklandı. Depremin şiddeti AFAD tarafından 6,8 olarak duyurulmuştu. Peki, Sivrice nerededir? Sivrice, Elazığ'ın neresinde? İşte Sivrice hakkında merak edilenler ve Sivrice haritası...

SİVRİCE NEREDE?

İl merkezine 31 km. uzaklıkta olup Sivrice´ye ulaşım kara ve demiryolu ile sağlanmaktadır. Sivrice, Hazar Gölü kıyısındadır. Sivrice İlçesinin doğusunda Maden İlçesi, batısında Baskil İlçesi, güneybatısında Doğanyolu İlçesi, güneydoğusunda Çüngüş İlçesi, kuzeyinde Elazığ Merkez İlçesi ile çevrilidir. Karakaya Gölü barajı Sivrice İlçesi ile Malatya İli, Doğanyolu İlçesi arasında sınır teşkil etmektedir. 

Ayrıca ilçenin güneydoğusunda 2347 metre yükseklikteki Hazarbaba dağı ile 2171 metre yükseklikteki Karaoğlan dağı bulunmaktadır. İlçe merkezinin rakımı 1266 metredir. 

Haber ile ilgili metin girin!.

TARİHİ

Bu gün toplam 50 köyün İlçe Merkezi olan Sivrice'nin Kuruluş tarihi oldukça yenidir. 1933'ten 1940’a kadar Romanya, Yugoslavya ve Rusya'dan getirilen 6000 den fazla Türk göçmen, ziraata elverişli düzlüklere iskan edilmişlerdir. Bunların çoğu Uluova'ya, bir kısmı Palu ovasına ve Karakoçan'a, bunların içinden 92 kişi de bugün­kü Sivrice'ye yerleştirilmiştir. Evvelce mevcut olan ve pek azı yeni kurulan iskan ma­hallerine yerleştirilmişlerdir. Bunlar için 1938'de Hazar Gölü'nün güney batı kenarı­na Sivrice adında bir köy kurulmuştur.Önce Elâzığ'a bağlı olan bugünkü Sivrice'nin İringil Bucağının tamamı ile Huh Bucağının büyük bir parçası Elâzığ'dan ayrılarak yeni bir ilçe olan Sivrice'yi teşkil etmiştir.