Şivlilik nedir, ne anlama gelir? 2019 Şivlilik ne zaman?

Şivlilik nedir, ne anlama gelir? 2019 Şivlilik ne zaman?
Yayınlanma Tarihi: 03.03.2019 10:10 | Değiştirme Tarihi: 03.03.2019 10:10

Konya yöresine ait bir gelenek olan şivlilik kutlamaları için geri sayım başladı. Konya'da üç ayların habercisi olarak bilinen şivlilik bir kandil kutlama geleneği olarak kabul ediliyor. Peki, 2019 yılında şivlilik ne zaman başlıyor?

Şivlilik geleneği nedir, ne anlama gelir? sorusunun yanıtı birçok kişinin merak ettiği konular arasında yer almaya devam ediyor. Konya bölgesinde karşılaşılan şivlilik geleneği bu yılda coşkuyla kutlanacak. Kandil gecesi kutlama geleneği olan şivliliğin bu yıl ne zaman başlayacağı belli oldu. Peki, şivlilik nedir, ne anlama gelir? 2019 Şivlilik ne zaman?

ŞİVLİLİK NE ZAMAN?

13 Mart 2019 Çarşamba akşamı fener alayı ile başlayacak olan şivlilik, 14 Mart 2019 tarihinde çocukların evleri gezmesi ile devam edecek.

ŞİVLİLİK NEDİR?

Şivlilik, Konya’da Hicri takvime göre üç ayların başlangıcı olan recep ayının ilk perşembesini cumaya bağlayan gecede ve Regaip Kandili sabahı çocuklarca yapılan kandil kutlama geleneğidir. Konya’da bu güne “ilk namaz” adı da verilir.

Kandil gecesi kutlama geleneği Osmanlı Devleti döneminde padişah II. Selim’den (1566-1574) itibaren sürdürülmektedir.

Kandilden bir hafta önce çocuklar, gece sokağa çıkarak bu günün geleceğini, trampetlerle, kavallarla, fenerlerle mahalle mahalle dolaşarak haber verirler. Fenerini alan çocuk sokağa çıkar, yol ortasına gerilen ipe fenerini asar, bütün dükkanlar rengârenk, irili ufaklı karpuz, davul, sünme, kuyruklu ismi verilen kağıt fenerlerle, mumlarla donatılır. Çocuklar yakılan ateşin etrafında halka olur ve fener alayına katılırlar.

Ev sahibi önceden hazırlanan kuru üzüm, leblebi, incir, iğde gibi çerezlerden ve günümüzde daha çok şekerlemelerden çocuklara dağıtır. Aynı gün, hemen her evde, yağda kızartılmış mayalı hamurdan “bişi” yapılır ve yufkaların arasına konur. Buna pekmezle yapılmış un helvası ilave edildiği de olur. Bişiler komşulara dağıtılır. O gün erkekler ise mahallenin camiinde mum yakar. İkindi ile akşam namazı arasında mezar ziyaretleri yapılır, yatsı namazında camilerde mevlit okunur. Şivlilik günü aile büyükleri, komşu ve akraba ziyaretleri yapılır, “namazın mübarek olsun” temennisinde bulunulur. Bu ziyaretler sırasında önce yemek, ardından da çerez ve meyvelerden oluşan şivlilik ikramı yapılır.

Çocukların hatırlandığı, mutlu edildiği şivlilik, aynı zamanda birlik ve beraberlik duygularının pekiştirildiği bir gelenek olarak geçmişten günümüze varlığını sürdürmektedir.