Sivas'ta Kırım Kongo Kanamalı Ateşi tedirginliği! Hasta sayısı 100'e ulaştı...

Sivas'ta Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığıyla ilgili tedirginlik artmaya devam ediyor. Hastaneye akın eden vatandaşların yaptırdığı testler sonucunda 100 kişide Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığına rastlandı. İlde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının meydana gelmesi koronavirüsü adeta unutturdu.

Yayınlanma Tarihi: 04.06.2020 20:01
Değiştirme Tarihi: 04.06.2020 20:01
Sivas'ta Kırım Kongo Kanamalı Ateşi tedirginliği! Hasta sayısı 100'e ulaştı...

2002 yılında adeta tüm Türkiye'yi sarsan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi rahatsızlığıyla ilgili Sivas'tan gelen haberler tedirginlik yarattı. Sivas'ta hastaneye giden ve kendini iyi hissetmediğini belirten 100 kişide Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı tespit edildi.

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamada, kenenin öldürücülük özelliğinin Kovid-19'a göre üç kat daha fazla olduğu vurgulandı.

SİVAS'TA VAKA SAYISI 100'E YAKLAŞTI

Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Çetin, bu yıl kene ısırması sonucu oluşan KKKA vakalarının erken görülmeye başlandığını belirterek, "2002 yılından itibaren kırım Kongo kanamalı ateşi, Sivas bölgesinde, İç Anadolu bölgemizde ve Orta Karadeniz bölgesinin güneyinde ciddi bir endemik ve eptemik hastalık halinde seyretmektedir. Özelliklede bu sene için biz geçen yıl ki vakaların yaklaşık beş-altı katı daha fazla kırım Kongo kanamalı ateşi görmeye başladık ve bu sene özellikle biz nisan sonu mayıs başında gördüğümüz kırım Kongo kanamalı ateşi vakalarını martın ortalarından itibaren görmeye başladık. Sivas ve çevresinde şuana kadar 94 vakamız olmuştur. Bunların 78 adeti erişkin hastamız 16 tanesi de çocuk hastamızdır. Geçen yıl ki sayılara göre beş-altı kat daha fazla vakayı görüyoruz. Yani bunların fazla gözükmesinin en büyük sebeplerinden bir tanesi özellikle Covid-19 dan dolayı hem kenelerde hem de kırım Kongo kanamalı ateşiyle yeterince mücadelenin yapılamamış olmasını ben burada etkili görüyorum. Ve tüm vatandaşlarımdan özellikle bu kırım Kongo kanamalı ateşine karşı dikkatli olmalarını öneriyorum" dedi.