Sıtkı Gökmen Mıhcıoğlu’dan zeytin rekoltesi uyarısı

Zeytincilik ile ilgilenen ünlü iş adamı Sıtkı Gökmen Mıhcıoğlu, önemli açıklamalarda bulundu. Manisa’nın Alaşehir ilçesinde 500 dönüm zeytinliği bulunan Mıhcıoğlu, zeytin rekoltesi hakkında bilgiler verdi. Çöl sıcaklarının zeytin rekoltesini düşüreceğini ifade eden Mıhcıoğlu, “Bunun için kendi arazilerime uçağım ile gidiyor ve sık sık sulama yapıyorum” dedi. 

Yayınlanma Tarihi: 12.10.2020 14:34
Değiştirme Tarihi: 12.10.2020 14:34
Sıtkı Gökmen Mıhcıoğlu’dan zeytin rekoltesi uyarısı

Mıhcıoğlu: “Zeytinin Rekoltesinde Düşüş Bekliyoruz”

Başarılı iş adamı Sıtkı Gökmen Mıhcıoğlu, Türkiye’nin büyük zeytin üreticilerinden biri. Manisa’da 500 dönüm arazide zeytin ağaçları bulunan Mıhcıoğlu, “Bu sene sıcaklar mevsim normallerinin üzerinde seyretti. Bu durum rekolte konusunda bizi tedirgin ediyor” dedi. Özellikle Manisa’da çöl sıcaklarının etkili olduğunu söyleyen Mıhcıoğlu, “Zeytin hasadının başlamasına yaklaşık bir ay kaldı. Birçok arazide ne yazık ki zeytinler kurudu ve döküldü. Manisa’nın bazı ilçelerinde rekoltede meydana gelen kaybın %25’leri bulduğunu öğrendik” ifadelerini kullandı. Mıhcıoğlu, “Bu şartlarda zeytinleri koruyabilmemiz için sulama çok büyük bir önem arz ediyor. Hava koşullarının bu kadar sert geçmesi, sıcakların zeytinleri etkilemesi daha sık ve düzenli sulama yapılması gerekliliğini ortaya çıkardı” dedi. 

Hobi olarak pilotluk yapan Mıhcıoğlu, bu sayede zeytinliklerini daha rahat suladığını aktardı. Mıhcıoğlu, “1998 yılından beri hobi olarak pilotluk yapıyorum. Dalyan’da özel bir pistim var. Oradan kalkıyorum ve yarım saat içerisinde zeytinliklerime uçuyorum. Bu sayede arazinin havadan kontrolünü yapıyorum” dedi. “Bu sayede hızlı bir şekilde arazime ulaşıyorum” diyen Mıhcıoğlu, “Normal şartlarda araba ile ulaşmam 4 saatimi alıyordu. Hafif hava aracım sayesinde seyahatim kolaylaştı. Hem hobimi gerçekleştiriyorum, hem de zeytinlerimi susuz bırakmıyorum. Elimden geldiği kadar sık, haftada birkaç kez arazime gidiyor ve sulama işlemi gerçekleştiriyorum” şeklinde konuştu. 

“Pilotluk ve Zeytin Yetiştirmek Benim İçin Büyük Bir Tutku”

“Zeytincilik de, hava da olmak da benim için vazgeçilmesi imkansız bir tutku” diyen Mıhcıoğlu, “Havada olmayı, uçak kullanmayı çok seviyorum. Çocukken hayalim pilot olmaktı. Bu aslında benim için bir anlamda çocukluk hayalimi gerçekleştirmekti. Bu hobimi aynı zamanda zeytinler için kullanabiliyor olmak büyük bir mutluluk” ifadelerini kullandı. Mıhcıoğlu, “Türkiye’de tarımın gelişmesi için elimden geldiğince büyük yatırımlar gerçekleştiriyorum. Arazilerimde son teknolojiyi kullanıyorum” açıklamasında bulundu.