Trafik çilesi başlıyor!

Trafik çilesi başlıyor!
Yayınlanma Tarihi: 22.11.2015 10:55 | Değiştirme Tarihi: 22.11.2015 10:55

Bahçelievler/Şirinevler Minibüs Terminali ve Zeminaltı Otopark Projesi çalışmaları nedeniyle E-5 Havaalanı istikametinden Şirinevler girişi trafiğe kapatıldı.

Ayrıca Mecidiyeköy Metro İstasyonu 2.Etap inşaat çalışmaları sebebiyle de, 150 gün süreyle Şişli-Mecidiyeköy ve Mecidiyeköy-Şişli istikameti’nde bazı yollar kademeli olarak trafiğe kapatıldı.

Yol saat 23.00 sıralarında kapatılırken araçlar E-5 Bahçelievler yanyol girişten yönlendirildi. 1 yıl sürmesi planlanan çalışmalar tamamlandığında İstanbul’daki ulaşımın en kritik noktasında, 404 araç kapasiteli zeminaltı otoparkı, zemin üstünde de 65 minibüs kapasiteli bir  terminal yeralacak.

150 günlük çalışma da başladı

 Bu arada Mecidiyeköy Metro İstasyonu 2.Etap inşaat çalışmaları sebebiyle de, 150 gün süreyle Şişli-Mecidiyeköy ve Mecidiyeköy-Şişli istikameti’nde bazı yollar kademeli olarak trafiğe kapatıldı. Saat 23.00’da başlayan yol kapama çalışmalarında işçiler, metro inşaatı yapılacak alanın etrafını metal paravanlarla kapattı.

Sürücüler alternatif güzergahlara yönlendirildi. Buna göre kapatılan yollar ve alternatif güzergahlar şöyle;  1. Şişli-Mecidiyeköy İstikametinde: Büyükdere Caddesi’nin, Aytekin Kotil Caddesi ile Ortaklar Caddesi arasında kalan kesiminde kısmi şerit daraltması yapılarak, taşıt trafiği 2 şeritten verilecek, inşaat alanı ile binalar arasında yaya geçiş koridoru oluşturularak yayaların emniyetli geçişleri sağlanacaktır.   2. Mecidiyeköy-Şişli istikametinde: - Aytekin Kotil Caddesi ile Ortaklar Caddesi arasında kalan Bahçeler Sokak üzerinden (1 gidiş-1 geliş) verilerek taşıt trafik akışı sağlanacaktır. - Mecidiyeköy Yolu Caddesi üzerinden devam eden araçlar D-100 Karayolu altındaki Bağlantı Yolu ile önce Geçit Sokak ve ardından Abide-i Hürriyet Caddesi’nden ilerleyerek Büyükdere Caddesi’nin Şişli tarafına ulaşabileceklerdir.  3. Aytekin Kotil Caddesi’nin Büyükdere Caddesi bağlantısı kısmında ise Trafik Işığı Düzenlemesi ile taşıtların Şişli  yönüne katılımı sağlanacaktır.

Günde 1 milyon yolcu taşınacak

Mecidiyeköy-Mahmutbey hattı saatte tek yönde 70 bin, günde 1 milyon yolcu taşıyacak. Mecidiyeköy İstasyonu bu Metro Hattının en önemli Transfer İstasyonu olacak. Bu hat daha sonra ihale hazırlıkları süren, 16.75 km uzunluğunda, 10 İstasyonlu, Mahmutbey-Halkalı-Bahçeşehir-Esenyurt Metrosuna entegre olacaktır.

Hattın projesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi-Ulaşım Dairesi Başkanlığı-Ulaşım Planlama Müdürlüğü’nce hazırlandı, yapımı Avrupa Yakası Raylı Sistemler Müdürlüğü’nce gerçekleştiriliyor.

Yeni metro hattı ile ulaşım süreleri

Mahmutbey-Mecidiyeköy 26 dakikaKağıthane-Mecidiyeköy 4,5 dakikaAlibeyköy-Taksim 12 dakikaKağıthane-Üsküdar 26 dakikaTekstilkent-Mecidiyeköy 20,5 dakikaÇağlayan-Yenikapı 14,5 dakikaAlibeyköy-Bostancı 47 dakikaÇağlayan– Üsküdar 23,5 DakikaÜmraniye– Kağıthane 39,5 DakikaEyüp (Alibeyköy)– Kadıköy 36,5 DakikaBeşiktaş-Mecidiyeköy 5,5 dakikaBeşiktaş-Kağıthane 10 dakikaBeşiktaş-Mahmutbey 31,5 dakikaBeşiktaş-Alibeyköy 12,5 dakikaBeşiktaş-Etiler 13 dakikaBeşiktaş-Sarıyer Hacıosman 25,5 dakikaBahçeşehir-Mahmutbey 21 dakikaBahçeşehir-Mecidiyeköy 47 dakikaBahçeşehir-Beşiktaş 52,5 dakikaHalkalı Toplu Konut-Beşiktaş 38,5 dakika