Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Şırnak'ta 400 PKK'lı kıstırıldı...

Şırnak'ta 400 PKK'lı kıstırıldı...

Silopi ve Cizre’de PKK’lı teröristlere yönelik operasyon sürüyor.

18.12.2015 11:04

Silopi ve Cizre’de PKK’lı teröristlere yönelik operasyon sürüyor. Cizre’de teröristlerin sokağa çıkma yasağı öncesi ilçeyi terk eden araçlara açtığı ateş sırasında 15 yaşındaki Mevlüde İğdi’nin yaralanması kameralara yansıdı.

Sokağa çıkma yasağının sürdüğü yaklaşık 10 bin askerin de zırhlı araçlarla destek verdiği Şırnak’ın Silopi ve Cizre ilçelerinde PKK’lı teröristlere yönelik operasyonda iki günde 25 terörist etkisiz hale getirildi.

Silopi’deki operasyona “Şehit Polis Muhammet Onur” adı verilirken Cizre’deki operasyon “Şehit Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Burak Demir” olarak adlandırıldı. Güvenlik güçleri iki operasyonda şu ana kadar biri Silopi’de, 14’ü Cizre’de olmak üzere 25 teröristi etkisiz hale getirdi.

Silopi'de 400 terörist kıstırıldı

Yaklaşık 2 bin özel harekat polisi ile bin kadar jandarma özel harekat ekibinin yürüttüğü operasyonda, teröristler yaklaşık 1,5 kilometrelik bir alana sıkıştırıldı. 200'ü dağ kadrosu 200'ü YDG-H olmak üzere yaklaşık tamamı silahlı 400 teröristle çatışmalar Silopi'ye bağlı Başak, Barbaros, Nuh ve Cudi Mahallesi dolaylarında sürüyor. Başak Mahallesi'nin üst tarafından bulunan 23 Nisan Ortaokulu'nda çatışmalar yoğunlaştırılarak militanların okul binasını terk etmesi sağlandı. Dün itibariyle daha önce girilmeyen Şehit Harun Boy Mahallesi'ne girilerek, teröristlerin hareket kabiliyetleri düşürüldü. Silopi'de açılan hendeklerin büyük bir kısmı da operasyon boyunca kapatıldı.

4 çocuk annesi öldü

Cizre’de, jandarma komando timlerinin, tankların eşliğinde süren operasyon, ilçenin daha çok Cudi, Nur, Sur ve Yasef mahallelerinde yoğunlaştı. Güvenlik güçleri çatışmalarda gece aydınlatma fişeği attı. Cudi Mahallesi’nde barikat kuran teröristlerle çıkan çatışmada dört çocuk annesi Hediye Şen (45) yaşamını yitirdi. Askerler kontrol altına aldıkları sokaklarda, evlere de girerek arama yaptı. Dün gündüz süren operasyonlarda da bomba tuzaklı barikatlar tank atışlarıyla yıkılırken, zırhlı kepçeler yolları temizledi.

Terör dehşeti kamerada

Silopi ilçesinde de çatışmalar daha çok Başak ve Yenişehir mahallelerinde yoğunlaştı. Silopi’deki operasyona, Cizre’de olduğu gibi jandarma komandolar tank ve zırhlı araçlar eşliğinde katıldı. Güvenlik güçlerinin Yenişehir Mahallesi’nde evlerde aramalar yaptı. Patlama ve silah seslerinin yankılandığı ilçe, Başak Mahallesi’nde oturan 70 yaşındaki Hüseyin Güzel’in de kalp krizinden öldüğü belirtildi.

Cizre’de teröristlerin halka uyguladığı baskı, MOBESE kameralarınca kaydedildi. Sokağa çıkma yasağına saatler kala teröristlerin bir araca yönelik silahlı saldırısını anbean görüntüledi. Yasef Caddesi’nde seyir halindeki araca teröristler silahlı saldırıda bulundu. Araç olay yerinden kaçmaya çalışırken bu sefer bir başka terörist araca doğru yaklaşarak ateş açtı. Araçta 15 yaşındaki Mevlüde İğdi başından ağır yaralandı. Hastaneye kaldırılan genç kızın sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu öğrenildi.

Sur’da iki polis yaralı

Bir başka görüntüde ise ilçeyi terk etmek isteyen vatandaşlara engel olan teröristler yer aldı. Sokağa çıkma yasağı başlamadan önce ilçeden ayrılmak isteyen vatandaşların bulunduğu bir araç terör örgütü üyelerince durduruldu. Silahla tehdit ettikleri sürücüyü araçtan indiren teröristler, vatandaşların ilçeden ayrılmalarını engelledi. Teröristlerin, operasyonlara karşı vatandaşları “kalkan” olarak kullanmak istedikleri belirtildi.

Şırnak esnafı sokağa çıkma yasağını proteste için Kepenk açmadı, şehir içi ulaşımı sağlayan belediye otobüsleri ve minibüsler de sefere çıkmadı.Diyarbakır’ın Sur ilçesin 2 Aralık günü alınan, 11 Aralık’ta 17 saat ara verildikten sonra tekrar ilan edilen sokağa çıkma yasağı sürüyor. Yasağın uygulandığı 6 mahalle ve 1 caddede, PKK’ya yönelik operasyon sürerken yasağın 15’nci gününde de çatışmalar devam etti. İlçede Diyarbakır’daki 7’nci Kolordu Komutanlığı’na bağlı özel kuvvetler askeri araçlarla, polis ve jandarma özel harekat timleriyle birlikte ortak operasyonu sürdürüyor.  Tunceli’de PKK’ya yönelik başlatılan operasyonlar devam ederken, Pülümür İlçesi Kızılmescit Deresi bölgesinde, örgüte ait 4 sığınak bulundu. Sığınaklarda  çok sayıda mermi, mühimmat, gıda ve sağlık malzemesi ele geçirildi.

Okul yaktılar

Teröristler Cudi Mahallesi’ndeki Reşha Sağlık Meslek Lisesi ile Nur Mahallesi’ndeki Atatürk Anadolu Lisesi’nin çatılarını ateşe verdi. Yangınlara çatışmalar nedeniyle itfaiye ekipleri müdahale edemedi. PKK’lılar Cizre Devlet Hastanesi’ne de roketli saldırıda bulundu. Hastanenin biri duvarına biri de ikinci katına isabet eden roketatar mermisi hasara neden olurken, ölen ve yaralanan olmadı.

Hükümet Konağı’na da roketatarla ateş açıldı. Roketatar mermisi Hükümet Konağı’nın hemen yanındaki bir eve isabet etti. Kimsenin bulunmadığı evde hasar meydana geldi.

Sağlıkta aksama yok

Cizre’de evlerinden özel araçlarla alınan diyaliz hastalarının tedavileri Cizre Devlet Hastanesinde devam ederken ameliyatlar da sürdü. Hastanede acil sağlık hizmetleri de karşılandı. Cizre Devlet Hastanesi Başhekimi Mehmet Hidayetullah Erzen, eksiklerinin olmadığını belirtti. Gerekli ihtiyaçları temin ettiklerini ve il dışından da takviye ekipler geldiğini aktaran Erzen, “Diyaliz hastalarımızın nakilleri yapıldı. Şu anda 22 diyaliz hastasının tedavisine devam edilmektedir” diye konuştu.

Sur’da PKK’lıların saldırıları nedeniyle iş yerini açamayan esnaf dükkanlarından alabildikleri ürünleri kaldırımlarda açtıkları tezgahlarda satışa sunuyor. (DHA, AA)

Yorumlar | 0
üye profil