Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?

Operasyon kesintisiz sürüyor! 55 PKK'lı öldü

Terör örgütü PKK ve örgütün gençlik yapılanmasını Şırnak'ın Cizre ve Silopi ilçelerindeki bazı mahallelelerden temizlemeye yönelik başlatılan kapsamlı operasyonlar sürüyor.

18.12.2015 12:19

Terör örgütü PKK ve örgütün gençlik yapılanmasını Şırnak'ın Cizre ve Silopi ilçelerindeki bazı mahallelelerden temizlemeye yönelik başlatılan kapsamlı operasyonlar sürüyor. Operasyon çerçevesinde son güç günde 55 terörist etkisiz hale getirildi.

YDG-H üyeleri, bu Sabah Cizre'de bir ilokulu ateşe verdi. Milliyet’in ulaşan bilgilere göre; Cizre, Silopi, Sur, Dargeçit ve Nusaybin'deki operasyonlar, Ankara’da Başbakanlık, Genelkurmay ve İçişleri Bakanlığı'nda oluşturulan birimlerde yakından takip ediliyor. Cizre ve Silopi'de sokağa çıkma yasağının ardından salı günü başlatılan operasyonda bugün dördüncü güne girildi. 10 binin üzerinde güvenlik görevlisinin katıldığı operasyonda, Cizre'de 49, Silopi'de 6 toplam 55 terörist etkisiz hale getirildi. 3 terörist sağ ele geçirildi.

19 güvenlik görevlisinin ise yaralandığı öğrenildi.

Öte yandan saat 08.20 sıralarında Cizre Nur Mahallesi'ndeki Menderes ilkokulunun birinci ve ikinci katlarından teröristler taarfından yangı çıkarıldığı belirtildi. Ateş açılması nedeniyle itfaiye ekipleri yangına müdahalede bulunamadı.

4 ilçede operasyonlar sürüyor

Diyarbakır’ın Sur, Mardin’in Dargeçit ve Şırnak’ın Cizre ile Silopi ilçelerinde asker ve polisin ortaklaşa düzenledikleri teröristlere yönelik operasyon sürüyor.

Haber ile ilgili metin girin!.

Sur
Yasağın 17’nci gününe girdiği Sur ilçesinde güvenlik güçleri kontrollü bir şekilde ilerliyor. Labirent gibi sokakları olan ve operasyonların Kurşunlu Camii’nin çevresinde yoğunlaştığı ilçede şiddetli çatışmalar durulmuyor. Bugün güne sessiz başlanan ilçede dün gece geç saatlere kadar silah sesleri yankılandı. Öte yandan, 2 polisin şehit olduğu, 17 polisin de yaralandığı ilçeye, 500 kişilik jandarma özel harekat ekibi de sevk edildi. Bu ilçedeki operasyonları da askerin ele alacağı tahmin ediliyor.

Cizre
Genelkurmay’ın önceki gün 24 teröristin etkisiz hale getirildiğini duyurduğu Cizre’de ise güvenlik güçleri terör örgütüne darbe üstüne darbe vuruyor. Operasyonların yoğunlaştığı Nuh, Cudi, Sur ve Yafes mahallelerindeki birçok barikat ve tuzaklı bomba etkisiz hale getirildi. Çatışmaların durulmadığı ilçede, öldürülen terörist sayısının da her geçen dakika arttığı belirtildi.

Silopi
Cizre gibi büyük bir askeri sevkiyatın yapıldığı Şırnak’ın diğer ilçesi Silopi’de de yasak ve operasyonlar sürüyor. Hakim tepelerine tankların yerleştirildiği ilçedeki operasyonlar salt ilçe merkezinde değil, dağlık alanda da yürütülüyor. Asker ve özel harekat polislerinin katılımıyla yürütülen operasyonlara havadan helikopterler destek veriyor.

Dargeçit
Yasağın sürdüğü, hatların zarar görmesi yüzünden elektriklerin kesildiği Dargeçit’te de güvenlik güçleri artarda operasyonlar yaparak, örgüte nefes aldırmıyor. Sıkıştırılan teröristlerin etkisiz hale getirilmesi için operasyonlara ara verilmeyen ilçede, zaman zaman güvenlik güçleri ile teröristler arasında sıcak temaslar yaşanıyor.

Nusaybin
14 Aralık’ta ilan edilen sokağa çıkma yasağının bugün saat 16’ya kadar kaldırıldığı Nusaybin’de ise operasyonlara ara verildi. Ancak güvenlik güçlerinin çekilmediği ilçede, kalan vatandaşlar da göç yollarına düştü. İlçede, elektrik, su ve altyapı arızalarının giderilmesinin ardından operasyonların yeniden başlayacağı da kaydedildi.(İHA)

Yorumlar | 0
üye profil