Sınırda hareketlilik! Türk uçakları YPG'yi vurdu!

Sınırda hareketlilik! Türk uçakları YPG'yi vurdu!

TSK'nın operasyon düzenlediği El Kusa köyü de YPG'den ÖSO'ya geçti. ÖSO birlikleri konvoy eşliğinde köye girdi.

Yer yer sıcak çatışmaların yaşandığı Cerablus'ta bugün Türk savaş uçakları ve topçuları Suriye'nin kuzeyindeki YPG hedeflerini vurdu. Ayrıca YPG'nin öncülüğündeki SDG'nin elindeki bazı köylerin kontrolü ÖSO'nun eline geçti. Askeri kaynaklar Cerablus'ta düzenlenen operasyonda terör örgütü 25 PKK/PYD üyesinin öldürüldüğünü belirtiyor. YPG'nin elindeki Amarne Köyü, ÖSO'nun eline geçti, çok sayıda mühimmatı da ele geçirdi. TSK'nın operasyon düzenlediği El Kusa köyü de YPG'den ÖSO'ya geçti. ÖSO birlikleri konvoy eşliğinde köye girdi.

ÖSO'ya bağlı birlikler, Suriye'nin Türkiye sınırındaki Cerablus'un güneyinde yer alan Bir El-Kusa köyünü, terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin elinden almıştı. ÖSO'cular köye araçlarla konvoy halinde girdi.

Haber ile ilgili metin girin!.

Genelkurmay açıklama yaptı

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Cerablus’a yönelik düzenlenen ’Fırat Kalkanı’ harekatına ilişkin açıklama yapıldı. Meşru müdafaa hakkı kapsamında düzenlenen harekatın devam ettiği ve sivillerin zarar görmemesi için her türlü tedbirin alındığı belirtilen açıklamada şöyle denildi:

"Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, DEAŞ başta olmak üzere terör örgütlerinin yarattığı tehdidi bertaraf ederek hudut güvenliğimizi artırmak ve Koalisyon Güçlerine destek vermek maksadıyla; 24 Ağustos 2016 tarihinde başlatılan 'Fırat Kalkanı Harekatı’ devam etmektedir. Harekat, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı ile BM’nin DEAŞ’la mücadeleye yönelik almış olduğu kararlar çerçevesinde sürdürülmektedir. Terör örgütleri tarafından kullanılan ve hudut bölgemizde güvenlik riski doğuran Suriye kuzeyinde icra edilen koalisyon harekatına destek veren Türk Silahlı Kuvvetleri, bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için her türlü tedbiri almakta ve bu konuda azami hassasiyeti göstermektedir."

Haber ile ilgili metin girin!.

El Kusa köyü bugün YPG'den ÖSO'ya geçti. ÖSO birlikleri köye konvoy eşliğinde girdi.

Askeri kaynaklar: Halkın zarar görmemesi için...

Sputnik'in haberine göre, PKK'nın Suriye'deki uzantısı YPG öncülüğündeki 'Cerablus Askeri Konseyi' hava bombardımanında sivillerin öldüğünü savundu. Askeri kaynaklardan yapılan açıklamada ise Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, "bölgede yaşayan sivil halkın zarar görmemesi için her türlü tedbiri aldığı ve bu konuda azami hassasiyeti gösterdiği" bildirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın danışmanı paylaştı...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı Mustafa Varank, sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki bir hesap üzerinden Cerablus operasyonuyla ilgili bazı fotoğraflar paylaştı. Varank, "Cerablus’un güneyi Amarna’da Türk uçakları tarafından bombalanan terörist mevzi ve binalarından çıkan silahlar" ifadelerini kullandı.

Haber ile ilgili metin girin!.

ÖSO açıklama yaptı...

ÖSO'ya bağlı Nurettin Zengi grubunun komutanı Ahmet Genco, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çatışmaların ardından Amarne köyünde kontrolü elinde tutan PYD mensuplarının etkisiz hale getirildiğini ve çok sayıda mühimmat ele geçirdiklerini bildirdi. Teröristlerin çatışmalar sırasında köydeki az sayıdaki sivil halkı "kalkan" olarak kullanmaya çalıştığını vurgulayan Genco, "Teröristleri etkisiz hale getirdik, sivil halkı kurtardık" diye konuştu. Örgütün elindeki Amarne köyünü alan ÖSO askerleri, teröristleri etkisiz hale getirdi, çok sayıda mühimmatı da ele geçirdi. 

Haber ile ilgili metin girin!.

Amerne köyünde ele geçirilen mühimmat

Hedefte Menbiç var

Cerablus'u ele geçiren Özgür Suriye Ordusu'nun çatısı altında savaşan muhalif gruplardan Sultan Murat Tugayı'nın lideri Albay Ahmed Osman, Reuters haber ajansına konuştu. Osman, Türkiye destekli Suriyeli muhaliflerin, Menbiç'i ele geçirmeyi hedeflediğini belirtti. Osman, Menbiç'teki YPG'lilerin bölgeyi terk etmediğini, aksine mevzilerini güçlendirdiğini; bu yüzden de muhalif güçlerin Menbiç'e doğru ilerlediğini söyledi. Osman, Suriye Demokratik Güçleri'nin kontrolündeki Menbiç'in "Allah izniyle birkaç gün içinde alınacağını" ifade etti. Türkiye ve ABD; YPG'ye, Fırat Nehri'nin doğusuna çekilmesi için çağrı yapmıştı. YPG de bölgeden çekildiğini iddia etmişti. YPG öncülüğündeki Suriye Demokratik Güçleri, yaklaşık 2.5 ay süren çatışmalar sonucunda Menbiç'in kontrolünü IŞİD'den almıştı.

Haber ile ilgili metin girin!.

Amarne Köyü ÖSO'nun eline geçti.

En az iki köy el değiştirdi

Reuters'ın haberine göre; Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü Suriye'nin kuzeyinde PKK'nın Suriye uzantısı YPG'nin öncülüğündeki SDG'nin elindeki iki köyün kontrolünün ÖSO'nun geçtiğini bildirdi. Örgüt, SDG'ye bağlı Cerablus Askeri Konseyi'ne mensup militanların El Amarne ve Ayn El Bayda köylerinden çekildiğini belirtti.

Reuters'a konuşan bir Suriyeli muhalif komutan, ÖSO'nun ayrıca Dabis köyünü de ele geçirdiğini ifade etti.

"Türk uçakları YPG'yi vurdu" iddiası

Ajansın haberine göre, Türk savaş uçakları ve topçuları Suriye'nin kuzeyindeki YPG hedeflerini vurdu. Reuters, haberini, Türk güvenlik kaynaklarına dayandırdı. Reuters'a bilgi veren Londra merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, Türk uçaklarının, Cerablus'un güneyindeki Menbiç kentinin kuzeyindeki bölgeleri vurduğunu belirtti.

Haber ile ilgili metin girin!.

Cerablus'ta ele geçirilen köye böyle girdilerSuriye topraklarında ise IŞİD tarafından yerleştirilen el yapımı patlayıcılar, Türk Silahlı Kuvvetlerince (TSK) kontrollü şekilde etkisiz hale getiriliyor. Bu sırada Cerablus'un bazı bölgelerinden zaman zaman yükselen dumanlar sınır hattından da görülüyor.

Sabah sevkıyat yapıldı

İHA'nın haberine göre, yer yer sıcak çatışmaların yaşandığı Cerablus'a 2 tank eşliğinde sınırdan içeri askeri mühimmat kamyonu ve ZPT'lerin (Zırhlı Personel Taşıyıcı) giriş yaptığı görüldü.

Öte yandan gece boyunca Cerablus'un iç noktaları ve güneyindeki bazı hedefler tank ve obüslerle vuruldu.

Sabah erken saatlerde ise çatışma ve patlama sesleri Karkamış ilçesinden duyuldu.

Haber ile ilgili metin girin!.

Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında tank ve zırhlı personel taşıyıcılar, sınırın Türkiye tarafında bekliyor. TSK personeli, zaman zaman devriye görevlerini de sürdürdü.

Dün akşam neler yaşandı? Tanklara saldırıda 1 şehit var

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Suriye’de geçen çarşamba günü başlattığı ‘Fırat Kalkanı’ operasyonunda, PYD ilk kez Türk savaş uçaklarının hedefi oldu. Akşam saatlerinde YPG tanksavarlarla TSK tanklarını hedef aldı. Hürriyet muhabiri Uğur Ergan'ın aktardığı bilgilere göre saldırıda iki tank vurulurken Uzman Çavuş Ercan Çelik şehit oldu, üç asker yaralandı.

İncirlik’ten kalktığı öğrenilen iki F-16, Cerablus’un güneyinde terör örgütü PKK’nın Suriye kolu PYD’ye ait bir cephaneliği hedef aldı. Cephanelik imha edilirken şiddetli patlamalar oldu.

Operasyonun 5. gününde tanklar sınır hattında alarmda bekliyor

YPG dün akşam, Cerablus’un 5-6 kilometre güneyinde konuşlu bir Türk tankını, Rus yapımı Kornet tanksavarla vurdu. Bu tank hafif hasar aldı, bir tank personeli de yaralandı. Hafif hasarlı tank operasyon görevini sürdürmeye devam etti.

YPG saat 21.00’de aynı bölgede bir tankı daha yine aynı tip tanksavarla vurdu. Vurulan ikinci tankta Uzman Çavuş Ercan Çelik şehit olurken, iki asker yaralandı. Yaralı askerler tedavi için Gaziantep’e getirildi. Belirlenen YPG noktaları sınırdaki obüslerle misliyle vuruldu.

Haber ile ilgili metin girin!.

Doğrulanmayan iddialar

Suriye sınır hattında konuşlu Türk topçusu, ‘Fırat Kalkanı’ operasyonu başladıktan bir gün sonra Menbiç’in kuzeyinden Cerablus’a doğru hareket ettiği anlaşılan bir grup PYD’liyi Fırtına obüsleriyle vurarak imha etmişti. Türk savaş uçaklarının dün PYD’ye ait cephanenin yanı sıra Cerablus çevresinde IŞİD’e ait olduğu belirtilen 6 ayrı hedefi de vurduğu ileri sürüldü. Ancak bu iddiayı askeri kaynaklar doğrulamadı. Türk savaş uçakları operasyonun ilk gününde IŞİD’e üç ayrı taarruz yaparak 12 hedefi vurmuştu. Fırtına obüslerinin belirli aralıklarla atışları dün de sürdü.

Haber ile ilgili metin girin!.

Sınır hattında bazı tankların bakımları yapıldı

Görüntülenme : 2514 Güncelleme Tarihi: 28/08/2016 17:39:48
Yayınlanma Tarihi: 28/08/2016 10:47:03

Haber Yorumları (0)

500

    Acunn.com'u Facebook'ta takip et.

    Acunn.com'un eğlenceli dünyasını yakından takip etmek için Facebook sayfamızı beğenin