Singapur, koronavirüs salgınında çocuk sahibi olana para verecek

Koronavirüs salgını, ortaya çıkıp yayılmaya başladığı günden itibaren 36 milyondan fazla insana bulaştı. 1 milyondan da fazla kişinin ölümüne sebebiyet veren koronavirüsle, tüm dünya mücadele etmeye çalışıyor. Virüse mücadelede kötü günler yaşayan ülkeler olduğu gibi, etkili kararlar vererek başarılı sonuçlar elde eden ülkeler de var. O ülkelerden biri de Singapur... Ancak Singapur'un şu sıralar başında bambaşka bir dert daha var. Ülkedeki düşük doğum hızı... Hükümet, bunun önüne geçmek istiyor ve bunun için de pandemide doğum yapan vatandaşlarına para yardımında bulunacak... İşte detaylar...

Yayınlanma Tarihi: 07.10.2020 11:41
Değiştirme Tarihi: 07.10.2020 11:41
Singapur, koronavirüs salgınında çocuk sahibi olana para verecek

Sözcü'nün haberine göre, Singapur düşük doğum oranlarının önüne geçebilmek adına, koronavirüs salgını sürecinde doğum yapan vatandaşlarına para yardımında bulunacak. 5.6 milyon nüfuslu ülkede şu zamana kadar 57 bin vaka görülürken, hayatını kaybeden kişi sayısı ise 27 olarak belirtildi. 

SON 3 AYDA ÖLÜM YAŞANMADI

Son 3 ayda koronavirüs kaynaklı bir ölümün kayda geçmediği Singapur'da düşük doğum oranı da ülkenin bir başka sorunu. 

Singapur kadın başına 1.14 doğum hızıyla dünyada bu oranın en düşük olduğu ülkelerden biri. Yalnızca Porto Riko ve Güney Kore, Singapur’dan daha düşük oranlara sahip. Bir ülkenin nüfusunu koruyabilmesi için bu oranın 2.1 olması gerektiği belirtiliyor.

HÜKÜMET HAREKETE GEÇTİ

Ülke ekonomisi, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 12.6 düştü. Bu durum da Singapurlu ailelerin çocuk sahibi olmak için karar vermelerini etkiliyor. Bunun bilincinde olan hükümet, harekete geçerek dikakt çeken bir karara imza attı. 

MİKTAR BELLİ DEĞİL

Buna göre pandemi döneminde çocuk sahibi olan ailelere devlet bir sefer olmak üzere maddi yardım yapacak. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan milletvekili Heng Swee Keat, “Covid-19’un bazı ailelerin çocuk sahibi olma planlarını ertelediği konusunda geri bildirimler aldık. Gelirler konusunda bir belirsizlik olduğunda bu tamamen anlaşılabilir bir durum” dedi.

Keat, ailenin masraflarının karşılanacağını söylese de miktarın ne kadar olacağı konusunda net bir bilgi vermedi.
 

Etiketler: koronavirüs