MHP'li eski vekil partiden ihraç edildi

MHP'li eski vekil partiden ihraç edildi
Yayınlanma Tarihi: 26.08.2015 14:04 | Değiştirme Tarihi: 26.08.2015 14:04

"MHP barajın altında kalabilir" diyen 24. Dönem Iğdır Milletvekili Sinan Oğan partisinden atıldı.

Bahçeli, kulislerde adı MHP Genel Başkanlığı için adı geçen ve partiden bağımsız faaliyetler içine girmesi üzerine Ogan'ı önce milletvekilliğinden kesmiş ve seçimde aday göstermemişti. Ogan'ın 7 Haziran seçimleri sonrasında MHP'nin başarısız olduğuna dair attığı tweet ise Bahçeli'nin sabrını taşırmıştı. Bahçeli, MHP Başkanlık Divanı toplantısında Ogan için, "ihraç edin" talimatı vermişti.

İhraç istemiyle Disiplin Kurulu'na sevkedilen Ogan hakkında Iğdır İl Disiplin Kurulu işlem başlattı. Yapılan incelemelerin ardından İl Disiplin Kurulu, Ogan'ı çağırarak hem yazılı hem sözlü ifadesini aldı.

Ogan'ın ihracını gerektirecek herhangi bir suç unsurusuna rastlanmadığı kanaatine varan İl Disiplin Kurulu, kararı noter aracılığıyla MHP Iğdır İl Başkanlığı'na gönderdi.

Baskı iddiası

Karara ilişkin olarak MHP Merkez Disiplin Kurulu Başkanı Halil Öztürk, "Bize bir bilgi veya karar ulaşmış değil. Neye göre böyle bir karar alındı veya böyle bir karar alındı mı bilmiyoruz. Önümüzdeki süreçte belli olur" demişti.

İkna edici savunma

İl Disiplin Kurulu Başkanı İlhan Karabağ ise, kendilerine herhangi bir baskı yapılmadığını belirtirken, karara ilişkin olarak, "Biz kendisini dinledik ve ihraç edecek bir fiil işlemediği kanaatine ulaştık. İkna edici savunma yaptı" dedi. Genel merkezden kendilerine henüz bir tepki ulaşmadığını belirten Karabağ, olası tepkiler için de, "kızabilirler biz de gerekli açıklamaları yaparız" ifadelerini kullanmıştı.

Iğdır İl Disiplin Kurulu'nun aldığı karar genel merkezde de tepkiyle karşılanmıştı. Ogan'ın dosyası, MHP Merkez Disiplin Kurulu'nda ele alındı. Ogan'ın ihracına karar verildi. Ogan'a, kurulun dünkü toplantısında oy birliği partiden kesin çıkarma cezası verildi.