Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Beş milyon yıllık sır ortaya çıktı!

Beş milyon yıllık sır ortaya çıktı!

Şili'deki bir çölde bulunan yaklaşık beş milyon yıllık balina fosillerinin yer aldığı mezarlığın nasıl oluştuğu anlaşıldı.

27.02.2014 09:32

Şili'deki bir çölde bulunan yaklaşık beş milyon yıllık balina fosillerinin yer aldığı mezarlığın nasıl oluştuğu anlaşıldı.Şili'de, Kuzey ve Güney Amerika kıtaları boyunca uzanan Pan-Amerikan Karayolu'nun kenarında bulunan balina mezarlığı, son yıllardaki en şaşırtıcı fosil keşiflerinden biriydi.Royal Society dergisinde yayımlanan makalede, bu duruma dört ayrı toplu balina ölümünün neden olduğu açıklandı.Bilim insanları, balinaların zehirli su yosunu yutarak öldüğünü düşünüyor.

Haber ile ilgili metin girin!. Karayolu inşaatı sayesindeŞili'nin kuzeyindeki Atacama Çölü'ndeki bu alanda balina fosillerinin bulunduğu biliniyordu.Balinaların kemikleri bölgedeki bazı kayaların yüzeylerine yapışık bir halde görülebiliyordu.ABD'li ve Şilili araştırmacılar, Pan-Amerikan Karayolu'nun genişletilmesi çalışmaları sırasında fosil yataklarıyla ilgili kapsamlı bir şekilde çalışma yapma şansı yakaladı. Kazıda 40'tan fazla balina bulundu.Otoyol inşaatı kapsamında kendilerine iki hafta araştırma süresi verilen araştırmacılar, bu süre içinde buldukları balina kemiklerini laboratuvarlara taşıdı.Balinaların zehirlenmesine, bazı yosun patlamalarında oluşan toksinlerin neden olduğu belirtiliyor. (BBC TÜRKÇE)
Yorumlar | 0
üye profil