Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?

Siirt'te askeri araca mayınlı tuzak: 8 askerimiz şehit oldu

Siirt’te yola döşenen uzaktan kumandalı mayın askeri aracın geçişi sırasında patlatıldı. Olayda 8 asker şehit oldu.

19.08.2015 15:29

Türkiye dün Siirt’ten gelen terör saldırısı haberiyle bir kez daha acıya boğuldu. Devriye görevi yapan askerlerin bulunduğu zırhlı araç pusuya düşürüldü. Yol kenarına tuzaklanmış bomba, terör örgütü PKK üyelerince uzaktan kumandayla patlatıldı. 8 asker şehit oldu.

Siirt’in Şirvan ile Pervari ilçeleri arasındaki yolun emniyetini sağlamakla görevlendirilen askerler, dün devriye görevine çıktı. Askerlerin bulunduğu zırhlı araç, dün 14.10 sıralarında tuzağa düşürüldü. Teröristler, önceden yol kenarına yerleştirdikleri el yapımı bombayı askerlerin geçişi sırasında patlattılar. Yol kenarına savrulan zırhlı araçta bulunan Uzman Çavuş Hakan Aktürk, Uzman Erbaş Ferdi Gerekli, Uzman Erbaş Barış Akan, erler Ömer Erüstün, Bahadır Aydın, Recep Bekçi, M. Ali Barkın ve Emre Kaan Arlı şehit oldu. Yaralı askerlerin olduğu bildirildi. Saldırının meydana geldiği bölgeye Siirt’ten ve ilçelerden ambulanslar sevk edildi.

Geniş çaplı operasyon

Saldırının ardından bölgede geniş çaplı hava destekli operasyon başlatıldı. Şirvan ve Pervari ilçelerine giriş ve çıkışlar kapatılırken, Siirt çıkışından da bu yöne gidişlere izin verilmedi. Siirt 3’üncü Jandarma Komando Tugay Komutanlığı’ndan bölgeye Sikorsky helikopterlerle komandolar indirildi. Kobra helikopterler bölgeye sevk edildi. Bombalı saldırıda şehit olan askerlerden 2’sinin rütbeli, 6’sının da er olduğu bildirildi. Genelkurmay Başkanlığı, internet sitesinden şu açıklamayı yaptı:

 El yapımı patlayıcı

"19 Ağustos 2015 tarihinde saat 14.10 sularında Siirt- Pervari yol emniyeti için görevlendirilen unsurlarımıza Bölücü Terör örgütü mensubu teröristler tarafından, daha önceden yol kenarına yerleştirilen El Yapımı Patlayıcı patlatılmıştır. Patlama sonucunda kahraman 8 personelimiz şehit olmuştur. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu menfur saldırıda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet, şehitlerimizin değerli ailelerine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza ve Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır diliyoruz."  (DHA)

 3 yıl babasız okudun kızım

Siirt’te şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Hakan Aktürk'ün (37) Burdur'daki baba ocağına ateş düştü. Evli ve 2 çocuk babası Aktürk, 16 yıllık uzman çavuştu. TEOG sınavının ardından Adana’daki Eczacı Bahattin- Sevinç Erdinç Fen Lisesi’ni kazanan kızı Aysel Aktürk’ün (14) başarısı için sosyal paylaşım sitesine “Canım kızım, Baba’nın işi icabı ilköğretimi bitirene kadar 3 il 5 okul değiştirdiğin halde, 3 yıl babasız okul okuduğun halde Allah cc. gayretlerinin ve emeğinin karşılığını verdi. Şu an bile ayrıyız. Hayırlı üniversiteler kazanman dileğiyle seni kutluyorum canım kızım” diye yazdı. Şehidin kızının yaz tatili için Adana’da, 7 yaşındaki oğlu Ahmet Aktürk ve eşi Meftune Aktürk’ün Siirt’te oldukları belirtildi.

 Teğmen Hubeyib de şehit oldu

Terör örgütü PKK tarafından önceki gün kesilen Diyarbakır-Bingöl karayolunun açılması için bölgeye giden askeri birliğe yapılan saldırıda şehit olanların sayısı dün 4’e yükseldi. Saldırıda ağır yaralanan 3 askerden Jandarma Teğmen Hubeyib Turan da yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinden dün yapılan açıklamada şöyle denildi: “Jandarma Özel Harekât Timleri tarafından gerçekleştirilen operasyonda yar alan ve hastanede tedavileri devam eden üç kahraman personelimizden Jandarma Teğmen Hubeyib Turan, şehit olmuştur. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan aziz şehidimize Allah’tan rahmet, şehidimizin değerli ailesine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza ve yüce Türk milletine başsağlığı ve sabır diliyoruz.”

 Rahat uyu baba

Siirt’teki hain pusuda şehit olan Bahadır Aydın’ın terhisine 2 ay kalmıştı. Kısa dönem asker olan Bahadır Aydın’ın acı haberi Bursa’da yaşayan ailesine verildi. Bahadır Aydın’ın önceki akşam telefonla konuştuğu babasına, “Baba beni merak etme. Sen rahat uyu” dediği belirtildi.

Yorumlar | 0
üye profil