Shenema Uluslararası Kısa Film Platformu İstanbul’da gerçekleşiyor!

Konusu ve içeriğiyle, dünyada bir ilk olan Shenema Uluslararası İstanbul Kısa Film Platformu 4 -6 Mart 2020 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşiyor…

Yayınlanma Tarihi: 05.03.2020 15:14
Değiştirme Tarihi: 05.03.2020 15:16
Shenema Uluslararası Kısa Film Platformu İstanbul’da gerçekleşiyor!

Festival İstanbul Kültür ve Sanat Derneği organizasyonu olan Shenema Uluslararası İstanbul Kısa Film Platformu, görsel algının önem kazandığı günümüzde, sinema ve reklam sektörü vasıtasıyla toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması konusunda farkındalık yaratıp destek olmayı amaçlıyor. 

Konusu her yıl ‘kadın’ olarak belirlenen ve her yıl başka bir temada gerçekleştirilmesi planlanan platformun bu yılki teması ‘önyargılar’ olarak belirlendi. 4-5-6 Mart tarihleri arasında gerçekleşen platformda üç ayrı başvuru platformu yer aldı. 

İlki Kısa Film Proje Yarışması. Kısa Film Proje Yarışması, kısa film yapım olanaklarını arttırmayı, kısa film üretimini bir endüstri haline getirmeyi ve filmlerin fikir aşamasından desteklenmesinin önemine dikkat çekmeyi amaçlıyor. 

2 Dakikada Çek Getir Video Yarışması

Başvuruların açıldığı tarihte ilk etapta katılımcıların başvuru yapacağı ve daha sonra iki dakikalık videolarıyla platformda yer alacakları bir proje.  Shenema yönetimi, şubat ayında, daha önceden anons edilmemiş bir saat ve tarihte, belirlenen temayı başvuru sahipleriyle paylaşacak ve katılımcılardan en fazla 2 dakikalık videolarını, 48 saat içinde sisteme yüklemesini istedi.

Kadın Konulu Doktora Tezi Araştırma Bursu Başvurusu

Shenema Uluslararası İstanbul Kısa Film Platformu Yönetmeliği’nde yazan şartlara uygun başvuruların Danışma Kurulu tarafından değerlendirilmesi sonucunda seçilen doktora tezine burs verilmesini amaçlanıyor. 

Haber ile ilgili metin girin!.

Platformun Ana Jürisi şu isimlerden oluşuyor: 

Ayşe Toy Par, GSÜ, Sinema Anabilim Dalı Başkanı

Ceylan Özgün Özçelik, Senarist, Yapımcı, Yönetmen

Damla Sönmez, Oyuncu

Faruk Güven, TRT Ortak Yapımlar ve Dış Alımlar Müdürü

Meral Melika Duran, Asian World Film Festival Director, Turkey, Europe and International Organizations 

Uğur İçbak, Görüntü Yönetmeni

Kısa Film Proje Yarışması Finalistleri; 

Babil Sokağında Oturan Funda ve Hikayesi – Zühre Yıldırım 

Bayrak – Pınar Göktaş 

Bloke – Ecem Gündoğan 

Garameten – Fulya Özcan 

Lohusa – İlyas Soner Yıldırım 

O yaz – Ayça Çiftçi 

Öğretmen – Serap Çelik Öz 

Plastik Rüya – Merve Bozcu 

Kısa Film Proje Yarışması’nın ödülleri; 

Birincilik Ödülü: 20.000 TL Ortak Yapım + 1 Yıl Süre ile Uluslararası Festival Katılım Desteği

İkincilik Ödülü : 10.000 TL Para Ödülü

Üçüncülük Ödülü : 5.000 TL Para Ödülü

WMC Turkey : Talent Ödülü

1 yıl süreyle seçilen bir projeye senaryo, kurgu, festival danışmanlık desteği verilecektir.

Filmarka : Ekipman Ödülü

Seçilen bir projeye prodüksiyon ekipmanı desteği verilecektir.

Woman TV : Medya Sponsorluğu Ödülü

Seçilen bir projeye medya sponsorluğu desteği verilecektir.

Fono Film Post Prodüksiyon Ödülü

Seçilen bir projeye post prodüksiyon desteği verilecektir.

2 Dakikada Çek Getir Video Yarışması

Birincilik Ödülü : 5.000 TL Para Ödülü

Kadın Konulu Doktora Tezi Araştırma Bursu

10.000 TL Burs
 
04-05-06 Mart 2020 tarihlerinde gerçekleşen platformda yer alan etkinlikler arasında:

Yerli ve yabancı sinema profesyonellerinin eğitimleri, finalistler için kısa film proje ve senaryo eğitimi, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’nun düzenleyeceği ve Federasyon Başkanı Canan Güllü’nün ev sahipliği yapacağı Önyargılar Paneli, Galatasaray Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Sinema’da Kadın Araştırmaları Paneli ile WMC’nin ev sahipliğinde “Kızdıran Kadın Karakterler” Paneli yer alıyor.

Kısa Film Yönetmenleri Derneği’nin moderasyonunda “Hikayeni Anlat” ile sinema sektörü profesyonellerinin, daha önceden bu çalışmaya başvuran öğrencilerle buluştuğu, “Yuvarlağın Köşeleri” Bire Bir Görüşmeler bölümleri ise diğer etkinliklerden bazılarını oluşturuyor. Sürpriz isimlerden oluşan ana jüri ve diğer etkinlikler ise ilerleyen günlerde açıklanacak. 

Shenema’nın ana paydaşları arasında, STL3 Film & Dağıtım, Reklam Verenler Derneği, Reklamcılık Vakfı, Reklamcılar Derneği, GSÜ Mediar, Mimar Sinan Üniversitesi ve Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu yer alırken paydaş olarak da Women With Cameras ve Kısa Film Yönetmenleri Derneği bulunuyor. 

Shenema destekçileri ve sponsorları arasında ise IBB, Beşiktaş Belediyesi, Bakırköy Belediyesi, Derin Film, PBA Project, Santral Fotoğraf, Düet Reklam, YapımLab, WomanTV, Beyazperde.com yer alıyor. 

Festival Direktörlüğü’nü STL3 Film&Dağıtım Genel Müdürü ve Festiva İstanbul Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Asu Sanem Kaya’nın yaptığı platform ile ilgili tüm gelişmeleri www.shenema.org adresinden ve sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz. 

Instagram: shenemakisafilmplatformu

İlgili Sayfalar: Playlist