Seyahat yasağı kalktı! İşte bugün itibariyle atılan normalleşme adımları

Tüm Türkiye'de ve dünyada etkisini sürdüren koronavirüs salgını nedeniyle birçok ülke kapılarını dış dünyaya kapamış hatta şehirler arasında yolculuk yapmak bile kısıtlanmıştı. 1 Haziran itibariyle birlikte, normalleşme adımları atılmaya başlandı ve bugünden itibaren 15 ilimizde uygulanan seyahat yasağı kalktı. İşte, bugün itibariyle atılan normalleşme adımları

Yayınlanma Tarihi: 01.06.2020 10:24
Değiştirme Tarihi: 01.06.2020 10:24
Seyahat yasağı kalktı! İşte bugün itibariyle atılan normalleşme adımları

Koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan şehirler arası seyahat yasakları bugün itibariyle kalktı ve vatandaşlar izin belgesi almadan seyahat edebilmeye başladı. Koronavirüs salgını nedeniyle alınan birçok tedbir bugünden itibaren daha normalleşmeye doğru yol almaya başladı. İşte bugün itibariyle atılan normalleşme adımları.

İşte bugün itibarıyla değişen kurallar ve faaliyete geçen hizmetler:

-14 büyükşehir ile Zonguldak'ta uygulanan seyahat yasağı sona erdi.

- Lokanta, restoran, kafe, pastane, kıraathane, kahvehane, çay bahçesi, dernek lokalleri (iskambil, okey, tavla oyunları ve nargile satışları ile doğrudan temasa neden olacak şekilde dans ve oyun amacıyla yapılan canlı müzik faaliyetleri hariç olmak üzere) açıldı.

-Kreşler faaliyete başladı.

-Kamuda esnek çalışma bitti.

-Sürücü, yabancı dil, bilgisayar kursları gibi kurslar kapılarını açtı.

-Yüzme havuzu, kaplıca, hamam, sauna, SPA merkezleri gibi işletmeler açık.

-Park ve bahçeler, piknik alanları, mesire ve ören yerleri ile sahillerde (plajlar) piknik, spor, yürüyüş, gezi, balık tutma serbest.

-Giyim pazarları (sosyete pazarı) kuruluyor.

-Milli Saraylar'a bağlı müzeler 75 gün sonra bugün yeniden ziyaretçileriyle buluşuyor.

-Havayolu şirketleri iç hat seferlerine başladı.

-65 yaş ve üzeri vatandaşların Seyahat İzin Belgesi almaları ve gidecekleri illerden en az bir ay boyunca dönmemek şartı ile tek yönlü olarak seyahat edebilmeleri uygulamasına devam edilecek.

-Sokağa çıkma kısıtlaması devam eden 18 yaş ve altı çocuklar, yanlarında veli/vasisinin bulunması şartıyla Seyahat İzin Belgesi almadan şehir içi ve şehirler arası yolculuk yapabilecek.