Seyahat yasağı kalktı! 2 milyon kişi şehir değiştirdi!

Koronavirüs önlemleri kapsamında getirilen seyahat yasağının kalkmasının ardından toplam 2 milyon kişi şehir değiştirdi. Vatandaşlar en çok Ege ve Akdeniz sahillerine akın etti.

Yayınlanma Tarihi: 03.06.2020 09:15
Değiştirme Tarihi: 03.06.2020 09:15
Seyahat yasağı kalktı! 2 milyon kişi şehir değiştirdi!

Seyahat yasağının bitmesiyle İstanbul ve Ankara başta olmak üzere büyükşehirlerden göç başladı. Toplam 2 milyon kişi şehir değiştidi. Vatandaşların en çok tatil bölgelerini tercih etmesi de dikkat çekti. 

NERELERE GİDİYORLAR? 

Vatandaşlar en çok Ege ve Akdeniz sahillerindeki illere gitti. Doğu Karadeniz'de tercih edilen yerlerden biri oldu. İstanbul'dan Doğu Karadeniz'e yolculuk yapanların sayısı oldukça fazla oldu. Birçok vatandaşın büyükşehirlerden köylere akın etmesi dikkat çeken diğer bir nokta oldu. 

65 YAŞ ÜSTÜ DE SEYAHAT EDİYOR

Öte yandan 65 yaş üstü için sokağa çıkma yasağı hala devam ediyor. Ancak 21 Mayıs’ta en az bir ay boyunca dönmemek üzere tek yönlü seyahat izni çıkmasıyla, bugüne kadar refakatçileriyle birlikte 910 bin 785 kişi seyahat etti.

KARANTİNALAR SÜRÜYOR

Bir yandan yeni normal hayata geçiş yaşanırken, bir yandan da bazı bölgelerde karantina devam ediyor. Vaka ve ölüm sayısı gibi verilere ve salgının yayılma hızına bakılarak bazı bölgelerde yasak sürüyor. Şu anda Türkiye genelindeki 24 ilde 2 belde, 21 köy, 33 mahalle ve 2 mezra olmak üzere toplam 58 yerleşim yerinde karantina uygulanıyor. (Hürriyet)