Seyahat izin belgesi nasıl alınır? İşte E-Devlet seyahat izin belgesi alma ekranı

Seyahat izin belgesi nasıl alınır sorusunun yanıtı, dün yapılan Kabine Toplantısı'nın ardından alınan tam kapanma kararıyla birlikte, binlerce kişi tarafından sorgulanan ve merak edilen konular arasında yer almaya başladı. Tam kapanmanın gelmesiyle birlikte artık seyahat yasağı tamamen getirildi. Seyahat etmek isteyen vatandaşlar ise E-Devlet üzerinden başvuru yaparak, seyahat için müracaat edebilirler. Peki, Seyahat izin belgesi nasıl alınır? İşte E-Devlet seyahat izin belgesi alma ekranı.

Yayınlanma Tarihi: 27.04.2021 10:00
Değiştirme Tarihi: 27.04.2021 10:00
Seyahat izin belgesi nasıl alınır? İşte E-Devlet seyahat izin belgesi alma ekranı

Seyahat izin belgesi başvurularının nasıl alınacağını merak eden vatandaşlar, internet üzerinden sorgulamalarını sürdürmeye devam ediyor. Peki, seyahat izin belgesi nasıl alınır? İşte E-Devlet seyahat izin belgesi alma ekranı.

SEYAHAT İZİN BELGESİ NASIL ALINIR? 

Seyahat İzin Belgesi başvuruları e-Devlet üzerinden alınıyor. Bu belge Alo 199 iletişim hattı üzerinden de talep edilebiliyor.

T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra açılan sistem üzerinden yeni başvuru linkine tıklayınız. Daha sonra açılan sekme üzerinden başvuru türünü ve belge türünü seçmeniz gerekiyor.

SEYAHAT İZİN BELGESİ ALMA EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

Değerlendirme sonucu başvurucuya SMS ile bildiriliyor.

Başvurusu onaylananlar, otogar veya havalimanlarında oluşturulan başvuru masalarından vatandaşlık numaraları ile doğrulama yapıldıktan sonra kabul ediliyor.

E- DEVLET ŞİFRESİ İNTERNETTEN ALINABİLİR Mİ? 

e-Devlet Kapısı üzerinden verilen hizmetler yüksek güvenlik seviyesi gerektirdiğinden şifre güvenliği önemlidir. Bu nedenle PTT'den alınan şifreler ancak kimlik ibrazı ve şahsen başvuru ile verilmektedir.

e-Devlet şifrenizi içeren zarfınızı PTT Merkez Müdürlüklerinden, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu kimliğinizi ibraz ederek temin edebilirsiniz.

Şifrenizi unuttuysanız ve daha önce cep telefonu numaranızı www.turkiye.gov.tr'ye kaydedip, doğruladıysanız, PTT'ye gitmeden yeni bir şifre oluşturabilirsiniz. Mobil imza veya elektronik imza kullanıcısı iseniz bunlardan biri ile de sisteme giriş yapabilir, dilerseniz şifre oluşturabilirsiniz.

Cenaze yakınlarına gerekli seyahat izin belgesi oluşturulacak 

Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat etmek amacıyla herhangi bir cenaze yakınının e-Devlet kapısındaki İçişleri Bakanlığına ait e-BAŞVURU veya ALO 199 sistemleri üzerinden yapacakları başvurular (yanında akraba konumundaki 9 kişiye kadar bildirimde bulunabilecektir) sistem tarafından vakit kaybetmeksizin otomatik olarak onaylanarak cenaze yakınlarına gerekli seyahat izin belgesi oluşturulacaktır.