Seyahat izin belgesi nasıl alınır? E-Devlet seyahat izin belgesi başvuru ekranı

Seyahat izin belgesi nasıl alınır sorusunun yanıtı, koronavirüs salgını nedeniyle sorgulanmaya devam eden hususlar arasında yer alıyor. Seyahat kısıtlaması yaşayan vatandaşların, seyahat izin belgesi alma zorunlulukları bulunuyor. Seyahat izin belgesi E Devlet üzerinden oldukça kolay bir şekilde temin edilebiliyor. Peki, Seyahat izin belgesi nasıl alınır? İşte E-Devlet seyahat izin belgesi başvuru ekranı

Yayınlanma Tarihi: 18.03.2021 14:41
Değiştirme Tarihi: 18.03.2021 14:41
Seyahat izin belgesi nasıl alınır? E-Devlet seyahat izin belgesi başvuru ekranı

Seyahat izin belgesi, koronavirüs salgını nedeniyle büyük önem kazanan hususlar arasında yer alıyor. Bulaş riskini ortadan kaldırma amacıyla gelen seyahat kısıtlamasının ardından, seyahat etmek isteyen yolcuların seyahat izin belgesi alma şartı bulunuyor. E-Devlet üzerinden oldukça kolay bir şekilde seyahat izin belgesi başvurusu yapılabiliyor. Peki, seyahat izin belgesi nasıl alınır? İşte E-Devlet seyahat izin belgesi başvuru ekranı.

Seyahat izin belgesi başvuru ekranı hizmet vermeye devam ediyor. Seyahat iznine tabi olan vatandaşlar, e devlet sayfasından ALO 199 üzerinden T. C kimlik numarası ile seyahat izin belgelerini alabilecekler. Başvurusu onaylananlar, otogar veya havalimanlarında oluşturulan başvuru masalarından vatandaşlık numaraları ile doğrulamalarını sağlayacaklar. Seyahat izin belgesini e Devlet üzerinden alacak olanlar için ise e Devlet şifresinin edinilmiş olması gerekiyor.

ŞEHİRLERARASI SEYAHAT İZİN BELGESİ NASIL ALINIR? 

Seyahat İzin Belgesi başvuruları e-Devlet üzerinden alınıyor. Bu belge Alo 199 iletişim hattı üzerinden de talep edilebiliyor.

T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra açılan sistem üzerinden yeni başvuru linkine tıklayınız. Daha sonra açılan sekme üzerinden başvuru türünü ve belge türünü seçmeniz gerekiyor.

SEYAHAT İZİN BELGESİ ALMA EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

Değerlendirme sonucu başvurucuya SMS ile bildiriliyor.

Başvurusu onaylananlar, otogar veya havalimanlarında oluşturulan başvuru masalarından vatandaşlık numaraları ile doğrulama yapıldıktan sonra kabul ediliyor.

20 YAŞ ALTI VE 65 YAŞ ÜZERİ

Çıkış, varış ve güzergah illerinde yüksek ya da çok yüksek risk grubundaki iller bulunması halinde 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 20 yaş altı çocuklarımız/gençlerimizin şehirlerarası seyahatleri halihazırdaki uygulamadaki gibi izne tabi olup 30.11.2020 tarih ve 20076 sayılı Genelgemizle belirlenen esaslar çerçevesinde seyahat izin kurullarından seyahat izin belgesi düzenlenmesi uygulamasına devam edilecektir.

Çıkış, varış ve güzergah illerinde sadece düşük ve orta risk grubundaki illerin bulunması halinde ise bu yaş grubundaki vatandaşlarımızın şehirlerarası seyahatleri için izin alınmasına gerek bulunmamaktadır.

Ayrıca 20 yaş altı gençler ve çocuklarımız yanlarında veli/vasisinin bulunması şartı ile herhangi bir risk grubu ayrımı yapılmaksızın ve izne tabi olmaksızın şehirlerarası yolculuk yapabileceklerdir.