Seyahat izin belgesi nasıl alınır? | E-Devlet seyahat izin belgesi başvuru ekranı

Seyahat izin belgesi, koronavirüs salgını nedeniyle büyük önem kazanan hususlar arasında yer alıyor. Bulaş riskini ortadan kaldırma amacıyla gelen seyahat kısıtlamasının ardından, seyahat etmek isteyen yolcuların seyahat izin belgesi alma şartı bulunuyor. E-Devlet üzerinden oldukça kolay bir şekilde seyahat izin belgesi başvurusu yapılabiliyor. Peki, seyahat izin belgesi nasıl alınır? İşte E-Devlet seyahat izin belgesi başvuru ekranı.

Yayınlanma Tarihi: 14.02.2021 11:46
Değiştirme Tarihi: 14.02.2021 11:46
Seyahat izin belgesi nasıl alınır? | E-Devlet seyahat izin belgesi başvuru ekranı

Seyahat izin belgesi başvurusunun nasıl yapılacağını merak eden birçok kişi, internet üzerinden konuyla alakalı araştırmalarını sürdürmeye devam ediyor. Koronavirüs salgınında bulaş riskini ortadan kaldırmak çıkartılan seyahat yasaklarının ardından, vatandaşlar sadece seyahat izin belgesi alarak seyahat edebiliyor. Peki, seyahat izin belgesi nasıl alınır? İşte E-Devlet seyahat izin belgesi başvuru ekranı.

Şehirlerarası seyahat izin belgesi için E-Devlet üzerinden işlemler sağlanabiliyor. Bu işlemler için öncelikle E-Devlet şifresine sahip olmak gerekiyor. İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelge ile hafta sonu sokağa çıkma yasağında seyahat edecek özel araçların ve 65 yaş üstü vatandaşların seyahat izin belgesi almaları gerekiyor. E-Devlet şifresi olmayan ve seyahat izin belgesini telefon aracılığıyla almak isteyenler ise işlemlerini Alo 199 hattı ile sağlayabiliyor. Şehirlerarası seyahat izin belgesi almak için ise adımlar şu şekilde olacak;

ŞEHİRLERARASI SEYAHAT İZİN BELGESİ NASIL ALINIR?

Seyahat İzin Belgesi başvuruları e-Devlet üzerinden alınıyor. Bu belge Alo 199 iletişim hattı üzerinden de talep edilebiliyor.

T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra açılan sistem üzerinden yeni başvuru linkine tıklayınız. Daha sonra açılan sekme üzerinden başvuru türünü ve belge türünü seçmeniz gerekiyor.

SEYAHAT İZİN BELGESİ ALMA EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

Değerlendirme sonucu başvurucuya SMS ile bildiriliyor.

Başvurusu onaylananlar, otogar veya havalimanlarında oluşturulan başvuru masalarından vatandaşlık numaraları ile doğrulama yapıldıktan sonra kabul ediliyor.