Seyahat edecekleri ilgilendiren HES kodu kullanıma açıldı... Peki HES Kodu nedir? Nasıl alınır?

Son dakika haberi... Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu ile yapılan toplantının ardından dün basın mensuplarına önemli açıklamalarda bulunmuştu. Açıklamalardan biri de, seyahat izni için kullanılacak olan HES kodu konusuydu. Koronavirüs salgını sonrası Sağlık Bakanlığı tarafından vatandaşların kullanımına sunulan Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden edinilecek bir kod ile uçak ve tren seyahatlerinin yapılabileceğini söyleyen Bakan Koca'nın bu açıklamaları sonrası HES Kodu ile ilgili detaylar merak edildi. Peki HES kodu nedir? HES kodu nasıl alınır? Hayat Eve Sığar uygulaması (HES) ne işe yarar? İşte cevapları

Yayınlanma Tarihi: 21.05.2020 11:14
Değiştirme Tarihi: 21.05.2020 11:14
Seyahat edecekleri ilgilendiren HES kodu kullanıma açıldı... Peki HES Kodu nedir? Nasıl alınır?

Koronavirüsel mücadelede 2. döneme başladığımız son günlerde son dakika gelişmeleri de yaşanmaya devam ediyor. Bakan Fahrettin Koca'nın dün yaptığı son dakika açıklamasında Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden edinelecek bir kod ile uçak ve trenler aracılığıyla seyahat yapılabileceğini belirtilmişti. HES kodu aracılığıyla gerçekleştirilecek bu seyahatlerin detaylarına değinen Bakan Koca, HES uygulaması üzerinden edinelecek kod ile kişilerle birlikte yolculuk edenlerin hastalığa yakalanmaları durumunda takipte kolaylık sağlanacağını kaydetti.

Uygulamanın uçağa binerken, serbest giriş kartı olacağını dile getiren Koca, hastalıkla mücadelenin bu döneminde seyahatlerde kişilerden risk taşımadığını göstermesinin isteneceğini kaydetmişti.

HES KODU DETAYLARI

İlk olarak bu uygulamanın şehirler arası yolculuk üzerinden geçileceğini ifade eden Bakan Koca, vatandaşlarımızın HES Kodu'nu yalnızca HES uygulaması üzerinden değil kısa mesaj yoluyla da edinebileceğini belirtti. Bu kodlar iler uçak ve tren seyahati yapabileceğimizi ifade eden Bakan Koca, sağlık kontrolünü de seyahat firmasınınn kendisi tarafından yapılacağını söyledi. 

HES KODU KULLANIMA AÇILDI

Bakan Fahrettin Koca'nın dün son dakika haberi olarak duyurduğu HES kodu, bugün kullanıma açıldı

PEKİ HES KODU NEDİR? NASIL ALINIR?

Son dakika gelişmesiyle birlikte HES kodu ile ilgili ayrıntılar merak edildi. Bakan Koca'nın açıklamaları üzerine vatandaşlar şimdi HES kodu nedir? Hes Kodu nasıl alınır sorularına yanıt arıyor. Peki HES kodu nedir? nasıl alınır? 

HES kodu ile güvenli ve kontrollü bir seyahat amaçlanıyor. Uçak ve tren seyahatleri için kullanılacak bu HES kodu, vatandaşların şehirlerarası yolculuklarında, kurum ziyaretlerinde ya da bireysel iletişim gerektiren kamusal alanlarda Covid19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığını güvenli şekilde paylaşmasına ve salgının takibine yarayan bir uygulama.

HES KODU NASIL ALINIR?

Bakan Koca HES kodunu, Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden veya dilerlerle telefonların kısa mesajlarından direkt olarak edinebileceklerini söyledi. Vatandaşlar, HES kodunu bir defaya mahsus değil istedikleri kadar edinebilecekler. HES kodu yöntemiyle TC NO'ya da ihtiyaç duyulmadan güvenlikli şekilde işlemler yapılabilecek. 

İkinci bir yol olarak ise kısa mesaj devreye giriyor. Vatandaşlar, HES yazıp boşluk bırakarak sırasıyla T.C. kimlik numarası, kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresini gün sayısı olarak yazmaları ve 2023’e kısa mesaj atmaları halinde HES Kodları telefonlarına kısa mesaj olarak iletilecek. Paylaşım süresi belirtilmemesi halinde kodun süresi 1 yıl ile sınırlandırılacak. (Kısa mesaj örneği: HES 1234567890 1234 15. Bu şekilde mesaj atıldığında kod 15 gün geçerli olacak.)