Sevindiren gelişme! Yat turizmi 1 Haziran'da başlıyor!

Ticari yatların, 1 Haziran’dan itibaren faaliyetlerine yeniden başlamalarına izin verildi. Kararı, İMEAK Deniz Ticaret Odası açıkladı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın, ticari yat ve ilkel yapılı ahşap gemilerin, İçişleri Bakanlığı Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı'nın aldığı tedbirlere uyma koşuluyla 1 Haziran'dan itibaren faaliyetlerine başlamalarına karar verdiği belirtildi.

Yayınlanma Tarihi: 28.05.2020 09:29
Değiştirme Tarihi: 28.05.2020 09:29
Sevindiren gelişme! Yat turizmi 1 Haziran'da başlıyor!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü, İMEAK Deniz Ticaret Odası’na resmi bir yazı gönderdi. Bu yazıda, ticari yatların faaliyetlerinin, turun kapalı grupla (aile, yakın akraba ve arkadaşlar) yapılması durumunda mevcut kapasiteleriyle, farklı kişilerden oluşan grupla yapılması durumunda ise sosyal mesafe planına uygun olarak yürütüleceği kaydedildi. Tabii teknelerin düzenli şekilde enfeksiyonu yapılacak ve her tur değişimi öncesinde tam dezenfeksiyon işlemi sağlanacak. 

MİSAFİR KABUL ETMEK YOK

Tur başladıktan sonra kesinlikle misafir kabul edilmeyecek. Tekne girişinde veya dış cephesinde de koronavirüs tedbirleri ve kurallarını anlatan bilgilendirme panoları olacak.

Konuyla ilgili konuşan İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, "İnsanlar haklı olarak sağlık kaygısı taşıyorlar. Bu nedenle izole olabilecekleri, kendilerini güvende hissedebilecekleri ortamları arıyorlar. Bu noktada az sayıda kişinin konaklayabildiği butik oteller, müstakil konutlar ile yat turizmi ve mavi yolculuk ön plana çıkıyor. Deniz turizmi ile iştigal eden üyelerimiz yeni duruma göre teknelerini hazırladı. Biz de devletimizin kurumlarıyla sürekli temas halindeydik. Beklediğimiz kararın çıkmasından büyük memnuniyet duyuyoruz. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız başta olmak üzere ilgili tüm bakanlıklarımıza sektörümüz adına teşekkür ediyoruz. İlk etapta, iç turizm ile birlikte dahilde yat turizminin başlamasını öngörüyorum. Hava yolu ile yurt dışına geliş ve gidişlerin tam anlamıyla açılmasının ardından 1 Temmuz itibarıyla yat turizminin yabancılar tarafından da rağbet göreceğini tahmin ediyorum. Yat turizmi, Kovid-19 sürecinden en çok etkilenen turizm sektörüne önemli katkılar sağlayacak" açıklamalarını yaptı.  (AA)