Sevindiren gelişme! Koronavirüsü bitirmek için ABD'den büyük adım

ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai, yazılı açıklamayla Washington Yönetimi'nin aşılardaki fikri mülkiyet hakkından feragat edilmesine destek verdiğini açıkladı. 

Yayınlanma Tarihi: 05.05.2021 23:14
Değiştirme Tarihi: 05.05.2021 23:14
Sevindiren gelişme! Koronavirüsü bitirmek için ABD'den büyük adım

ABD Ticaret Temsilcisi Büyükelçi Katherine Tai'nin konuyla ilgili olarak Twitter'dan yaptığı paylaşım şöyle:

"Bu küresel bir sağlık krizi ve COVID-19 pandemisinin olağandışı şartları, olağan dışı tedbirleri de gerekli kılıyor. Yönetim (Washington) fikri mülkiyet haklarının korunmasına fazlasıyla inanıyor, fakat pandemiyi bitirmeye hizmet için COVID-19 aşılarına yönelik bu korumalardan feragat edilmesine destek veriyor."

"AKTİF KATILIM OLACAK"

ABD'nin Dünya Ticaret Örgütü'nde fikri mülkiyet haklarına ilişkin yürütülen müzakerelere aktif şekilde katılacağını vurgulayan Tai, "Bu görüşmeler, kurumun mutabakat temelli doğası ve meselenin karmaşıklığı göz önünde bulundurulduğunda, zaman alacaktır" dedi. 

"ÇABALAR SÜRECEK..."

Amerikan yönetiminin hedefinin mümkün mertebe en hızlı şekilde en fazla insana güvenli ve etkili aşının ulaştırılması olduğunu belirten Katherine Tai, özel sektörle ve olası ortaklarla çalışarak, aşı üretimi ve dağıtımını artırma yolundaki çabalarını güçlendirmeyi sürdüreceklerini ifade etti.