Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?

Sermayenin adresi Türkiye olacak

Uluslararası ekonomistlere göre Türkiye kendine güvenli liman arayan sermayenin adresleri arasında yer almaya devam edecek.

28.01.2015 12:18

Rusya'ya karşı uygulanan yaptırımlar  ve petrol fiyatlarındaki düşüş ülkeden sermaye çıkışının rekor seviyeye çıkmasına neden olurken, uluslararası ekonomistlere göre Türkiye kendine güvenli liman arayan sermayenin adresleri arasında yer almaya devam edecek.Londra merkezli Capital Economics'in Gelişmekte olan Piyasalar Kıdemli  Ekonomisti William Jackson AA muhabirine konuyu değerlendirdi. Standard & Poor's'un Rusya'nın kredi notunu düşürmesine piyasaların  tepkisinin sınırlı olduğunu dile getiren Jackson, Rusya'dan çıkan sermayenin tam  olarak nereye gittiğini bilmenin zor olduğunu ancak, bu sermayenin Türkiye'ye  giden kısmının yakın vadede cari açığın finansmanına ve iç talebe destek  olacağını vurguladı.Standard Bank Gelişmekte olan Piyasalar Başekonomisti Timothy Ash ise  S&P'nin, Rusya'nın uluslararası kredi notunu "çöp" seviyesine indirmesinin ülke  üzerinde etkilerinin sınırlı olacağını kaydetti.Ash, "Rusya'dan yatırımların Türkiye'ye hareketlenmesi açısından  pozitif bir etki oluşabilir" değerlendirmesini yaptı.Capital Economics Gelişmekte olan Ekonomiler Başekonomisti Neil  Shearing de "Rusya'nın krizden çıkışının 1998 krizinden daha farklı ve yavaş  olacağını düşünüyoruz. S&P, Rus ekonomisinin önümüzdeki 5 yıl boyunca ortalama  yüzde 0,5 oranında büyümesini bekliyor" diye konuştu. 

150 milyar dolar Rusya Merkez Bankası verilerine göre özel şirketlerden ve bankalardan  toplamda çıkan sermaye geçen yıl sonu itibariyle 151,5 milyar dolara kadar  ulaştı.Rusya'dan 2013 yılında toplam sermaye çıkışı 61 milyar dolar  seviyesindeydi. Rusya'dan sermaye çıkışı 1998'de yaşanan finansal kriz döneminde  bile 133,6 milyar doları görmüştü. Geçen sene ülkeden sermaye çıkışının 151,6  milyar dolara ulaşmasıyla tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşılmış oldu.Öte yandan bu yılın geri kalanında da Rusya'ya yaptırımların devam  etmesi bekleniyor. Avrupa Birliği (AB) devlet ve hükümet başkanları, Rusya'ya  Ukrayna'daki ayrılıkçıları kınaması çağrısı yaptı ve ilave yaptırım sinyali  verdi.Dün AB liderlerinin ortak imzasıyla yayımlanan açıklamada, "Rusya'nın  ayrılıkçılara devam eden ve artan desteğinin kanıtını not ediyoruz. Bu durum  Rusya'nın sorumluluğunu öne çıkarıyor. Rusya'ya ayrılıkçıların eylemlerini  kınaması ve Minsk Anlaşması'nı uygulaması çağrısı yapıyoruz" ifadesine yer  verilmişti.
Yorumlar | 0
üye profil