SEO nedir? SEO uzmanı kimdir?

Google, internet sitelerinin sıralamasını belirlemek için site sahiplerinden birtakım isteklerde bulunur. Bu isteklerin bazıları net olarak kendi yazılarında anlatılırken, bazıları ise tamamen deneme yanılma yoluyla bulunur.

Yayınlanma Tarihi: 03.05.2020 13:11
Değiştirme Tarihi: 03.05.2020 13:11
SEO nedir? SEO uzmanı kimdir?

SEO uzmanı ise deneme yanılma yolu ile bulduğu ideal ayarları hizmet verdiği sitelerde uygulayarak sitenin daha üst sıralarda çıkmasını sağlar.

Bu ayarlardan bazıları şu şekildedir;

Sayfa açılma süresini kısaltarak ziyaretçinin sitede daha rahat dolaşması,

Özenle seçilmiş sitelerden backlink alımı,

Hali hazırdaki içeriklerin incelenerek gerekli olması halinde düzenlenmesi ve yeni içeriklerin eklenmesi, 

Site temasının uygun olmadığı durumlarda (mobil kullanımının kötü olması, sayfa yüklenme süresinin çok yüksek olması, temanın ilgi çekici

olmaması ve benzeri) temanın değiştirilmesi,

Siteye önceden yapılan kötü çalışmaların bulunarak temizlenmesi,

Rakip analizinin yapılarak sitenin ihtiyacı olan eksiklikleri bulmak.

SEO uzmanı nasıl olunur?

SEO yapan bir kişinin kendine profesyonel diyebilmesi için senelerini bu işe vermesi gerekir. Bunun temel sebebi arama motorlarının her sektörde farklı isteklerde bulunmasıdır. Örneğin bir blog sitesinde SSL büyük bir ihtiyaç değilken e-ticaret sitelerinde olmazsa olmazdır. İnternette tüm sektörlerle alakalı bilgilere ulaşılabilmektedir fakat bu bilgilerin doğruluk payını öğrenmek için bir veya birden fazla sitede deneme yapılmalıdır. Ayrıca internetteki her yazı doğru bile olsa Google gibi sürekli güncellenen sistemlerde 1 yıl önceki bilgilerin geçerliliğini yitirmesi de mümkündür.

SEO Türkiye içerisinde yanlış anlaşılan iş kollarından bir tanesidir. Bir berberde yıllarca çalışarak çıraklıktan ustaya geçildiği gibi SEO uzmanı olabilmek içinde yıllarca çeşitli siteler üzerinde çalışma yapılması gereklidir. Bu süre boyunca işleri kolaylaştıracak SEO araçları kullanılabilir.Bir kişi SEO ne demek sorusunun cevabını tam olarak kavrayıp tüm adımlardan geçtiğinde ise bilgilerini başkalarına aktarmak için SEO eğitimi verebilir ya da firmalara SEO danışmanı olarak hizmet verebilir.

En iyi SEO uzmanı nasıl belirlenir?

Site sahiplerinin kolaylıkla SEO analiz araçlarını kullanarak sitenin eksikliklerini giderip kendine SEO uzmanı demesinden beri çoğu insan ucuz fiyatlara hizmet almak isterken sitelerinin geleceğini mahvetmekte.

Site sahipleri SEO uzmanı seçerken kurumsal firmaları veya freelance çalışan insanları tercih edebilirler. Fakat sitenize gerçekten faydalı olabilecek birini seçmek istiyorsanız sizin sektörünüzdeki bir siteyi referans olarak gösteren uzmanlara bakabilirsiniz. Eğer bu mümkün değilse aşağıdaki uyarıları dikkate alarak seçiminizi yapabilirsiniz.

Referans sorun: Hizmet alacağınız firmanın daha önceki işlerini isteyin. O sitelerin anahtar kelimelerinde kaçıncı sırada olduklarını inceleyin. Böylece o uzmanın veya firmanın işinde ne kadar başarılı olduğunu görebilirsiniz.

Detay isteyin: Hizmet alacağınız SEO uzmanına sitenizde nelerin değişmesi gerektiğini ve nelerin yapılması gerektiğini sorun. Bazı kişiler veya kurumsal firmalar yapılacakları yüzeysel olarak anlatır (site hızınızı arttıracağız, backlink vereceğiz gibi). Bazıları ise yapacağı işi en ayrıntısına kadar anlatır. Bu iki durum arasında kalırsanız detay veren uzmanı seçin. Bu seçim genellikle olumlu sonuçlanmaktadır.Kendi sitesini kontrol edin: Bir uzmanın işini nasıl yaptığını bilmek için biraz onu araştırmanız gerekiyor. Örneğin Google üzerinde “Seo” ve “Seo fiyatları” anahtar kelimelerini aratın. Üstte çıkan siteler profesyonel olduklarının görsel belgesidir. Tabii ki freelance çalışmak isterseniz sitelerin en üstte çıkması neredeyse imkansızdır. İlk sayfaya bakabilirsiniz fakat aramanızın şehirlere göre farklılık gösterdiğini unutmayın. Eğer Ankara’da oturuyorsanız İstanbul firmaları çıkmayacak ya da daha az çıkacaktır (şehir farkından dolayı daha iyi firmaları gözden kaçırıyor olabilirsiniz). Ayrıca inceleme yaparken reklamlara bakmadığınıza dikkat edin.

Instatakipci SEO’da neler yapar?

Instatakipci bilinen aksine sadece sosyal medyalarda uzman değildir. Aynı zamanda büyük uzman kadrosu ile beraber çeşitli SEO hizmetleri vermektedir. Bu hizmetlerin içeriğinde şunlar bulunmaktadır;

Backlink paketleri, 

Site içi SEO hizmeti,

SEO danışmanlığı, 

SEO raporu,

Site hızlandırma (gerekli eklentilerin kurulması, Cloudflare kurulumu, AMP kurulumu ve benzeri), 

SEO paketleri,

Raporlama

Meta analizi

Kırık bağlantı tespiti

Yükselme garantisi ve aldığınız pakete göre değişkenlik gösteren birçok hizmet

Ve anti SEO analizi (Google sıralamasında sitenizi aşağıya çekmek için yapılan işlemlerin listesi).

Daha bir sürü hizmete instatakipci adresinden ulaşabilirsiniz.

Instatakipci sitesinde SEO hizmeti kim tarafından veriliyor?Instatakipci sitesinden SEO uzmanlığıyla alakalı bir hizmet aldığınızda büyük bir ekip sizin sitenizle ilgilenmeye başlıyor.Bu ekibin başında ise Halil İbrahim Er geliyor. Halil İbrahim Er, Google SEO nedir? Ve SEO nasıl yapılır? Sorularının cevaplarını öğrenmek için yaklaşık 13 yıldır dijital pazarlama üzerine sürekli kendini geliştirmektedir. Başta kendi sitesi olmak üzere aylık 7 Milyona kadar ziyaretçi alan sitelere SEO çalışması yapmaktadır.13 Yıllık öğrenme hayatı boyunca ayrıca onlarca kişiye bildiklerini öğretmiştir. Sosyal medya gruplarında insanlara yardım ederek işini sadece para için değil sevdiği için yaptığını kanıtlamış değerli uzmanlardan bir tanesidir.

Halil İbrahim Er Kimdir?Dijital pazarlama ile ilgilendiği için internetteki neredeyse her alanda bir bilgisinin bulunması onun en büyük artılarından sadece bir tanesi. Ayrıca Google SEO için oldukça önemli olan kriterlerden birini daha taşıyor; o bir yazılımcı.

Google tamamen düzene önem veren bir arama motorudur (Web tasarımı SEO için bu yüzden önemli). Bu düzenin sağlanabilmesi içinse bazen SEO danışmanlığı almak yetmez. Siteye ve sitenin içeriğe hakim olmak en büyük gerekliliklerden bir tanesidir. 

Ayrıca Halil İbrahim Er SEO’nun sadece Google aranması ile bitmediğini fark edip, müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek için Adwords ve Youtube SEO konularında da tecrübesini arttırmıştır. Tüm alanlarda başarılı olmasının ardından sunduğu SEO paketleri kategorisine Garantili SEO ibaresini ekleyerek işinin arkasında durduğunun kanıtını müşterilerine sunmuştur.

Piyasadaki çeşitli SEO ajansı veya SEO kursu veren kişilerin aksine bilgilerini paylaşmayı sevdiğinden çok kısa bir sürede kendi müşteri kitlesini oluşturmuştur. Onunla çalışan insanlara tam olarak istediklerini (bazen daha fazlasını) verdiğinden İstanbul SEO uzmanı denildiğinde ilk akla gelen kişilerden biri olmuştur.

Azmi sayesinde ise şu anda ekibiyle beraber onlarca firmaya SEO danışmanlığı yaparken aynı zamanda sosyal medya gruplarında kendine gelen soruları yanıtlıyor, kendi sitesine SEO puanı nasıl arttırılır ve SEO Nedir? İçerikleri girerek piyasa payını düşürme pahasına herkesin kendi sitesini yükseltmesi için sunumlar yapıyor ve bunun yanı sıra soru cevap etkinlikleri düzenleyerek anlık olarak insanların sorunlarını çözüyor, nasıl çözeceğini detaylı bir şekilde öğretiyor. 

Bir ustayı en iyi şekilde incelemek için kendi yaptıklarına bakmak lazım bazen. Aşağıdaki linklerden Halil İbrahim Er’in birkaç projesine ulaşabilirsiniz.

Dopinger: Bu proje ile hedefi hem global hem yerel çapta bilinen en iyi Dijital pazarlama sitesi olmaktır. Dopinger ismi ile de çok yakın zamanda tanınmaya başlanacak.

Instatakipci: Hem sosyal medya hem Dijital pazarlama desteği sunan çok yönlü bir web sitesidir. 

halilibrahimer Kişisel blog sitesi ve hizmetlerinin yer alacağı web sitesidir.