Selman Öğüt kimdir, kaç yaşında? Selman Öğüt'ün biyografisi

Selman Öğüt kimdir, kaç yaşında? Selman Öğüt'ün biyografisi
Yayınlanma Tarihi: 04.01.2020 23:40 | Değiştirme Tarihi: 04.01.2020 23:40

Selman Öğüt ismi günün en çok merak edilen ve araştırılanı oldu. Tartışma programı sonrasında vatandaşlar, Selman Öğüt kimdir, kaç yaşında sorularının yanıtlarını araştırmaya başladı. İşte merak edilen Selman Öğüt biyografisi...

Selman Öğüt'ün adı gündemin en çok konuşulanı oldu. Televizyondaki tartışma programı sonrasında Türkiye Adalet Araştırmaları Merkezi (TÜRKAD) Başkan Yardımcısı olan Doç. Dr. Selman Öğüt'ün biyografisini araştırmaya başladı. Peki, Selman Öğüt kimdir?

SELMAN ÖĞÜT KİMDİR?

Selman Öğüt, 1984'de Mekke'de doğdu. Lisans eğitimini İstanbul Kültür Üniversitesi'nde tamamladı. Marmara Üniversitesi Avrupa Birliği Enstitüsü Hukuk Bölümünden yüksek lisans derecesini aldıktan sonra aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Hukuku Bölümü doktora programına girdi. 

2013 yılında doktora derecesi alan Selman Öğüt, 2009-2014 yılları arasında Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde araştırma görevlisi ve öğretim görevlisi olarak çalıştı.

Temmuz 2014 itibari ile İstanbul Medipol Üniversitesi Milletlerarası Hukuk Anabilim Dalında öğretim üyesi olarak çalışmaya başladı. BM Güvenlik Konseyinin Yeniden Yapılandırılması ve Uluslararası Örgütlerin Sorumluluğu adlı kitapların yazarı olan Öğüt'ün uluslararası hukukun farklı konuları ile ilgili yayınlanmış muhtelif makaleleri vardır.

2005-2006 yılları arası Erasmus Programı bursiyeri olarak Almanya’nın Trier Üniversitesine gitmiş, 2009 yılında yine Almanya'da bulunan Bonn Üniversitesinin yaz okulu programına tam burslu olarak kabul almıştır. Doktora çalışmaları için 2010 yılında Marmara Üniversitesi bursu ile London School of Economics'e gitmiştir.

2013 yılı içerisinde Türkiye Büyük Millet Meclisi Anasaya Uzlaşma Komisyonunda uzman olarak görev yapmış olan Selman Öğüt, halen İstanbul Medipol Üniversitesi Hukuk Fakültesinde öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır.

KİTAPLARI

BM Güvenlik Konseyi’nin Yeniden Yapılandırılması

Uluslararası Örgütlerin Sorumluluğu

BM Uluslararası Hukuk Komisyonunun 2011 Yılında Yayınladığı Taslak Maddeler Çerçevesinde Uluslararası Örgütlerin Sorumluluğu

21. Yüzyılda Uluslararası Hukuk Çerçevesinde BM Güvenlik Konseyi’nin Yeniden Yapılandırılması