Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Şehzade Mustafa türbesine akın ettiler

Şehzade Mustafa türbesine akın ettiler

Türbe önünde dua eden vatandaşlardan bazıları, göz yaşlarına hakim olamadı. Vatandaşlar, "Keşke o çadıra girmeseydi" dedi.

13.02.2014 21:01

Şehzade'nin Bursa'daki türbesi, boğdurulma olayının bir televizyon dizisinde canlandırılmasının ardından vatandaşlar tarafından ziyaret edildi. Türbe önünde dua eden vatandaşlardan bazıları, göz yaşlarına hakim olamadı. Vatandaşlar, "Keşke o çadıra girmeseydi" dedi.Babası Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1553 yılında  boğdurulmasının bir televizyon dizisinde canlandırılmasıyla yeniden gündeme gelen  ŞehzadeMustafa'nın Bursa'daki türbesinde ziyaretçi yoğunluğu yaşandı. Türbe  önünde dua eden ziyaretçilerden bazıları ağladı.Şehzade'nin türbesini de kapsayan Muradiye Külliyesi'ne gelen  vatandaşlara, devam eden restorasyon çalışmaları nedeniyle ziyarete kapalı  olmasına rağmen izin verildi. Bunun üzerine çok sayıda vatandaş, türbenin dış  bölümünde ŞehzadeMustafa için dua etti.Vatandaşlardan Şenay Kayahan (52), AA muhabirine yaptığı açıklamada,  türbeye, 30 kilometre uzaklığındaki evinden geldiğini söyledi.

Haber ile ilgili metin girin!.Televizyonda boğulma sahnesini izlerken duygulandığını dile getiren ve  göz yaşlarına hakim olamayan Kayahan, "Dizinin fanatiğiyim. ŞehzadeMustafa'nın  güveni, sadakati, babasına olan sevgisi ve babasının ona böyle davranması beni  bitirdi. Tarihi biliyoruz belki ama böyle izlemek insanı daha da etkiliyor. Keşke  o çadıra girmeseydi. Kendini feda etmesi beni çok üzdü, elim ayağım titriyor. Sen  rahat uyu, seni çok seviyorum'' dedi.Üniversite öğrencisi Ertuğrul Kaya da dizinin, tarihi tam anlamıyla  yansıtmadığını savundu.Diziyi 122 bölümdür takip ettiğini anlatan Kaya, şöyle konuştu:"Son sahne aslında tarihte böyle yaşanmamış. Kanuni Sultan Süleyman,  Şehzade Mustafa'nın ölümü sırasında arkasını dönmüş. Biraz reyting amaçlı.  Açıkçası ben Hürrem Sultancıyım. Tarihçiler, köle bir kadının böyle bir güce  sahip olmasını kabul edemiyor. Her şey güzel de Hürrem Sultan, çocuklarını  korumak için yapıyor bunları aslında." Haber ile ilgili metin girin!.Ev kadını Selma Sezer ise yaklaşık 3 yıldır izlediği dizinin son  sahnelerinden çok etkilendiğini bildirdi. Bundan dolayı türbeyi ziyaret ettiğini  belirten Sezer, "Ben Hürremciydim ama maalesef bu durumdan sonra yakınlarım bile  beni eleştiriyor. Keşke olmasaydı. Diziyi izlerken yerimizde duramadık" ifadesini  kullandı. 
Yorumlar | 0
üye profil