Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?

Şehit uzman çavuşa veda

Bingöl'de demiryoluna döşenen bombanın uzaktan patlatılması sonucu şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Ateş'in cenazesi, memleketi Konya'nın Kadınhanı ilçesinde gözyaşları arasında toprağa verildi. Şehidin, olaydan önce telefonla aradığı annesinden, göreve çıkacağını söyleyerek helallik istediği, "Gitme oğlum" yanıtını alması üzerine; "Anne gitmek zorundayım. Bu benim görevim. Hakkını helal et" diye cevap verdiği öğrenildi.

14.08.2015 13:08

Bingöl'ün Genç ilçesinde, dün bölücü terör örgütü  mensuplarınca döşenen uzaktan kumandalı el yapımı bombanın patlatılması sonucu  şehit olanJandarma Uzman Çavuş Veli Ateş'in cenazesiKonya'nın Kadınhanı  ilçesinde defnedildi.

Şehit Veli Ateş'in cenazesi Kadınhanı'na getirildiği sırada, ilçedeki  baba evinin bulunduğu sokağa da Türk bayrakları asıldı. Cenaze törenine katılmak  üzere ilçeye gelen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile eski Ulaştırma  Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ve Ak Parti Antalya Milletvekili Lütfi Elvan da  şehidin baba evine giderek taziyelerini iletti.

Bu sırada şehidin bir yakını Bakan Çavuşoğlu'na; "Benim kardeşimin  kanını alın. Tek istediğim bu" diye seslendi. Bakan Çavuşoğlu ve  beraberindekiler, evden çıktığı sırada, "Şehitler ölmez,Vatan bölünmez"  sloganları atıldı.

Daha sonra şehidin cenazesi, baba evine getirildi. Bu sırada şehidin 5  yaşındaki oğlu Abdurrahman Ateş de bir akrabasının kucağında, her şeyden habersiz  etrafı izledi.

Haber ile ilgili metin girin!.

-Şehit oğlunun ağlatan sözleri-

Sürekli gözyaşı döken akrabasına neden ağladığını soran şehidin oğlu  Abdurrahman Ateş, "Güneş vurunca gözümden yaş geldi" cevabını aldı. Bunun üzerine  küçük Abdurrahman, "Bak benim şapkam var, güneş gelmiyor. Bu şapkayla sana da  güneş gelmesini engellerim" diyerek, kendisini kucağında taşıyan kızın gözlerini  şapkasının ucuyla kapattı. Şehidin 5 yaşındaki oğlunun bu sözleri, orada  bulunanları ağlattı.

Yakınlarından helallik alınmasını ardından Türk bayrağına sarılı  tabut, törenin yapılacağı İstasyon Caddesi'ndeki boş alana götürüldü. Cenaze  namazını Konya Müftüsü Ali Akpınar kıldırdı. Namaz boyunca oğlunun fotoğrafından  gözünü ayırmayan şehidin babası Abdurrahman Ateş, tabuta sarılarak öptü. Şehidin  cenazesi, İstiklal Mahallesi Mezarlığı'nda gözyaşları arasında toprağa verildi.

Cenaze törenine, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile eski Ulaştırma,  Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Elvan'ın yanı sıra Konya Valisi Muammer Erol,  Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, milletvekilleri, askeri yetkililer,  şehidin yakınları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

-Şehit olmadan önce annesinden helallik istemiş-

Öte yandan, şehit uzman çavuşun, olaydan önce aradığı annesine göreve  çıkacağını söyleyerek, helallik istediği öğrenildi. Şehit Veli Ateş'in "Gitme  oğlum" diyen annesine, "Anne gitmek zorundayım. Bu benim görevim. Hakkını helal  et" diye cevap verdiği belirtildi.

Şehit babasının da yakınlarına, olaydan 2 gün önce oğlunu rüyasında  gördüğünü ve şehit olacağını hissettiğini anlattığı bildirildi. Şehidin yaklaşık  15 gün önce Bingöl Jandarma Komutanlığı'na atandığı öğrenildi.

Yorumlar | 0
üye profil