Şehit olduğu sanılan dededen 4 milyon lira miras kaldı

Denizli'nin Beyağaç ilçesi Geriçam Mahallesi'nde yaşayan 6 kardeşe, 1. Dünya Harbi'nde şehit düştüğü sanılan dedeleri Hüseyin Akar'dan 4 milyon TL değere sahip muz seralarının olduğu tarla miras kaldı. Devlet Su İşleri'nden gelen tebligat sonucu hayatlarının en büyük sürprizini yaşayan Akar ailesi, 97 yıl sonra gelen bu haber ardından, 'Çok şaşırdık, dedemizin kabrine gidip ziyaret etmek istiyoruz' dedi. Karar, devletin aldığı kamulaştırma kararı sonrası ortaya çıktı. 

Yayınlanma Tarihi: 11.03.2021 13:46
Değiştirme Tarihi: 11.03.2021 13:46
Şehit olduğu sanılan dededen 4 milyon lira miras kaldı

Çiftçilik yaparak hayatlarını sürdüren 6 kardeş, Mersin'in Anamur ilçesinde bulunan ve değeri 4 milyon yapan muz seralarının kendilerine miras kaldığını öğrendi. Gelen tebligat sonrası büyük şaşkınlık yaşayan 6 kardeş, arazilerinin olduğundan habersiz oldukları için işin peşine düştü ve tüm gerçeği öğrendi. Tarlalar, Birinci Dünya Savaşı'nda şehit olduğu sanılan dedeleri Hüseyin Akar'dan miras kalmıştı. Gerçekte şehit olmayan ve Mersin'in Anamur ilçesine yerleşen Hüseyin Akar'ın, köyüne dönmediği öğrenildi. Anamur'da evlenip kendine bir hayat kuran dede Hüseyin Akar'ın burada çiftçilikle uğraştığı, mülk sahibi olduğu ve 1917 yılında Anamur'da hayatını kaybettiği belirlendi.

Haber ile ilgili metin girin!.

ARAZİNİN SATIŞI İÇİN DAVA AÇILDI

Ailenin Avukatı Savaş Honluk da nüfus ve tapu müdürlüğünde yaptırdığı bilirkişi incelemesi ile ailenin soybağını ortaya çıkarıp, Mersin Sulh Hukuk Mahkemesi'ne açtığı dava ile Hüseyin Akar'ın tek mirasçısının 1987'de hayatını kaybeden oğlu İbrahim Akar olduğunu resmileştirdi. 

Şehit olduğunu sandıkları dedelerinden beklemedikleri bir anda yaklaşık 4 milyon lira değerinde miras kalan Hüseyin Akar, Nasuh Akar, Ramazan Akar, Samim Gonca, Ayşe Solcun ve yaşamını yitiren İsmail Akar'ın çocukları, ortaklığın giderilmesi için Anamur Sulh Hukuk Mahkemesi’ne dava açtı. Kardeşler davanın bir an önce sonuçlanmasını ve mirasa kavuşmayı bekliyor.

Nasuh Akar, sürpriz mirasa sevindiklerini belirterek, "Dedemizin 1’nci Dünya Savaşı'ndan geriye dönmemesi üzerinde şehit olduğı sanılmış. Askere alındığında bir tane bebeği varmış. Bize hep ‘şehit oldu’ diye anlatıldı. DSİ'den tebligat gelince gerçeği öğrendik. Dedemizin Mersin' in Anamur ilçesinde arazisi olduğu ve bize miras kaldığı böylelikle ortaya çıktı. Gidip görmedik. Denize yakınmış ve üzerinde sera varmış. Değerinin ‘4 milyon lira’ olduğu söyleniyor. Çok şaşırdık. Altı kardeşiz. Hepimiz sonradan gelen mirasa çok sevindik. Dedemizin kabrine gidip ziyaret etmek istiyoruz" dedi.

Kaynak: DHA