Şehirlerarası otobüslere yeni düzenleme! Bilet fiyatlarına indirim geldi!

Koronavirüs salgını nedeniyle yüzde 50 doluluk kısıtlaması yapılan şehirlerarası otobüsler için yeni düzenleme geldi. Bundan böyle aynı aileden kişiler yan yana yolculuk yapabilecek ve biletleri indirimli alabilecek.

Yayınlanma Tarihi: 07.06.2020 09:15
Değiştirme Tarihi: 07.06.2020 09:15
Şehirlerarası otobüslere yeni düzenleme! Bilet fiyatlarına indirim geldi!

İçişleri Bakanlığı şehirleraraso otobüslerde yeni düzenlemeye gidiyor. Buna göre, aynı aileden kişiler yan yana yolculuk yapabilecek. Bu durum otobüslerde seyahat edeek toplam kişi sayısına da yansıyacak. Yani 2+1 olan 41 kişilik otobüsler 34, 38 kişilik otobüsler de 32 kişiye kadar yolcu alabilecek. 2+2 otobüslerde ise 54 kişilik otobüsler 38 kişi, 46 kişilik otobüsler ise 34 kişiye kadar taşıma yapacak. Tabii yolcu sayısı artacağı için bilet fiyatları da düşecek. Artık aynı aileden kişiler biletlerini yüzde 25 ila 40 indirimli alabilecek. 

"MADDİ KÜLFET OLMUŞTU"

Konuyla ilgili açıklama yapan Tüm Otobüsçüler Federasyonu (TOF) Başkanı Mustafa Yıldırım, "Aynı aileden olan, otogara kadar yan yana gelen kişilerin otobüse bindiğinde ayrı koltuğa oturması gerekiyordu. Yüzde 50 kısıtlaması nedeniyle bilet fiyatları da arttığı için aynı aileden olan kişilere çok ciddi bir maddi külfet oluşmuştu. Yeni düzenlemeyle aile bütçesine ciddi katkı sağlanacak. Aynı aileden birlikte seyahat eden kişiler daha uyguna bilet alacak" diye konuştu. 

Haber ile ilgili metin girin!.

OTOBÜS FİRMALARINDAN KAMPANYA

Öte yandan otobüs firmalarının da aileler için yeni bir kampanya hazırladığını söyleyen Yıldırım, "Aynı aileden iki kişi seyahat ettiğinde bileti yüzde 25 daha uygun alacak. Mesela virüs öncesi 100 TL olan bir bilet virüsle 180 TL'ye çıkmıştı. Yeni düzenlemeyle aynı aileden olan iki kişi seyahat ederse bilet fiyatı yüzde 25 indirimle 135 TL'ye düşecek. Eğer üç kişi olursa bilet 120 TL'den, anne-baba ve iki çocuk dört kişi seyahat ettiğinde de 110 liradan satılacak. Ancak kişi tek başına seyahat ediyorsa bileti yine 180 TL'den alacak" bilgisini paylaştı. 

"1 HAFTA İÇİNDE UYGULAMAYA GEÇEBİLİR"

Sağlık Bakanlığı referansıyla İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan bu yeni düzenlemenin bir hafta içinde uygulamaya geçmesi bekleniyor. (SABAH)