Şehirler arası seyahat yasağı kalktı mı? İşte gündemden son gelişmeler

Şehirler arası seyahat yasağı kalktı mı sorusunun yanıtını merak eden vatandaşlar sorgulamalarını internet üzerinden yapmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından dün akşam kabine toplantısı sonrasında yeni kademeli normalleşme kararları açıklandı. Birçok kişi ise şehirler arası seyahat yasağının kalkıp kalkmadığını merak ediyor. Peki, şehirler arası seyahat yasağı kalktı mı? İşte gündemden son gelişmeler.

Yayınlanma Tarihi: 01.06.2021 12:59
Değiştirme Tarihi: 01.06.2021 12:59
Şehirler arası seyahat yasağı kalktı mı? İşte gündemden son gelişmeler

Şehirler arası seyahat yasağıyla ilgili detaylar birçok vatandaşın araştırdığı konular arasında yer alıyor. Dün yapılan kabine toplantısı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni koronavirüs kararlarını açıklamıştı. Peki, şehirler arası seyahat yasağı kalktı mı? İşte gündemden son gelişmeler.

ŞEHİRLER ARASI SEYAHAT YASAĞININ AKIBETİ 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu. Haziran ayına ilişkin kademeli normalleşme takvimini açıklayan Erdoğan, "Haziran ayı boyunca sokağa çıkma sınırlamaları hafta içi ve cumartesi günü akşam 22.00 ile sabah 05.00 saatleri arasında uygulanmaya devam edecektir" dedi.

Sokağa çıkma yasağı olan saatler içinde seyahat yasağı şartları İçişleri Bakanlığı tarafından açıklandı.. İşte detaylar;

Sokağa çıkma kısıtlamasında şehirler arası seyahat kısıtlaması uygulanacak mı? 

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde şehirler arası seyahat kısıtlamasının uygulanacağı, sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayan süre içerisinde ise şehirlerarası seyahate ilişkin herhangi bir kısıtlamaya gidilmeyeceğine dikkat çekilen genelgede, "Şehirlerarası seyahat kısıtlamasının istisnaları; sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde vatandaşlarımızın uçak, tren, otobüs gibi toplu taşıma vasıtalarıyla yapacakları şehirlerarası seyahatler için ayrıca seyahat izni alması istenmeyecek, şehirlerarası seyahat edeceğini bilet, rezervasyon kodu vb. ile ibraz etmeleri yeterli olacaktır.

Bu durumdaki kişilerin şehirlerarası toplu taşıma vasıtaları ile ikametleri arasındaki hareketlilikleri, kalkış-varış saatleriyle uyumlu olmak kalmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır." bilgisine yer verildi.

KADEMELİ NORMALLEŞMEDE ALINAN DİĞER ÖNLEMLER 

Kademeli normalleşme takvimine göre kahvehane, kafe, çay bahçesi, halı saha, spor salonu, lunapark gibi işletmeler kurallar çerçevesinde pazar günü hariç 07.00-21.00 arasında yarından itibaren çalışabilecek.

Üniversitelerin 2021-2022 eğitim öğretim yılı akademik takvimi 13 Eylül itibarıyla başlayacak. Kamu kurumlarındaki esnek mesai uygulaması yeni bir düzenlemeye kadar devam edecek.

Spor kulüpleri genel kurullarını haziranın ilk gününden itibaren, diğer kuruluşlar da ikinci yarısından itibaren gerçekleştirebilecek.

Açık ve kapalı alanlardaki nikahlar ve nikah şeklindeki düğün törenleri, belirlenen şartlara uygun şekilde 1 Haziran'dan itibaren başlayabilecek.