Şehirler arası seyahat izin belgesi nasıl alınır? E-Devlet seyahat izin belgesi başvuru ekranı

Şehirler arası seyahat izin belgesi nasıl alınır sorusunun yanıtı, tam kapanmanın gelmesiyle birlikte şehirler arası seyahat edecek olan vatandaşlar tarafından sorgulanmaya başladı. Seyahat İzin Belgesi başvuruları e-Devlet üzerinden alınıyor. Bu belge Alo 199 iletişim hattı üzerinden de talep edilebiliyor. Peki, şehirler arası seyahat izin belgesi nasıl alınır? E-Devlet seyahat izin belgesi başvuru ekranı.

Yayınlanma Tarihi: 29.04.2021 15:24
Değiştirme Tarihi: 29.04.2021 15:24
Şehirler arası seyahat izin belgesi nasıl alınır? E-Devlet seyahat izin belgesi başvuru ekranı

Seyahat izin belgesi, tam kapanma yasağının başlayacak olmasıyla birlikte binlerce vatandaşın gündeminde ilk sırada yer almaya başladı. Tam kapanma tarihlerinde başka bir şehirde işleri olan vatandaşlar, seyahat izin belgesi almadan yolculuk yapamayacaklar. Peki, şehirler arası seyahat izin belgesi nasıl alınır? E-Devlet seyahat izin belgesi başvuru ekranı.

SEYAHAT İZİN BELGESİ NASIL ALINIR? 

Seyahat İzin Belgesi başvuruları e-Devlet üzerinden alınıyor. Bu belge Alo 199 iletişim hattı üzerinden de talep edilebiliyor.

T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra açılan sistem üzerinden yeni başvuru linkine tıklayınız. Daha sonra açılan sekme üzerinden başvuru türünü ve belge türünü seçmeniz gerekiyor.

SEYAHAT İZİN BELGESİ ALMA EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

Değerlendirme sonucu başvurucuya SMS ile bildiriliyor. Başvurusu onaylananlar, otogar veya havalimanlarında oluşturulan başvuru masalarından vatandaşlık numaraları ile doğrulama yapıldıktan sonra kabul ediliyor.

E- DEVLET ŞİFRESİ İNTERNETTEN ALINABİLİR Mİ? 

e-Devlet Kapısı üzerinden verilen hizmetler yüksek güvenlik seviyesi gerektirdiğinden şifre güvenliği önemlidir. Bu nedenle PTT'den alınan şifreler ancak kimlik ibrazı ve şahsen başvuru ile verilmektedir.

e-Devlet şifrenizi içeren zarfınızı PTT Merkez Müdürlüklerinden, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu kimliğinizi ibraz ederek temin edebilirsiniz.

Şifrenizi unuttuysanız ve daha önce cep telefonu numaranızı www.turkiye.gov.tr'ye kaydedip, doğruladıysanız, PTT'ye gitmeden yeni bir şifre oluşturabilirsiniz. Mobil imza veya elektronik imza kullanıcısı iseniz bunlardan biri ile de sisteme giriş yapabilir, dilerseniz şifre oluşturabilirsiniz.

Cenaze yakınlarına gerekli seyahat izin belgesi oluşturulacak 

Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için veya cenaze nakil işlemine refakat etmek amacıyla herhangi bir cenaze yakınının e-Devlet kapısındaki İçişleri Bakanlığına ait e-BAŞVURU veya ALO 199 sistemleri üzerinden yapacakları başvurular (yanında akraba konumundaki 9 kişiye kadar bildirimde bulunabilecektir) sistem tarafından vakit kaybetmeksizin otomatik olarak onaylanarak cenaze yakınlarına gerekli seyahat izin belgesi oluşturulacaktır.