Seferi nedir, ne demek? Seferi olmanın şartları neler? Kimler seferi olur?

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte oruç tutanların sıklıkla merak ettiği konulardan biri de ‘seferi olmak’… Peki, seferi nedir, seferi ne demek? Kimler seferi olur? İşte yanıtı…

Yayınlanma Tarihi: 07.05.2019 18:18
Değiştirme Tarihi: 07.05.2019 18:18
Seferi nedir, ne demek? Seferi olmanın şartları neler? Kimler seferi olur?

Kimler seferi olur, seferi olmanın şartları neler? Seferi nedir, ne demek? Gibi konular her yıl Ramazan ayında merak edilen konular arasındadır. Peki, seferi nedir, ne demek? İşte ‘seferi olmak’ ile ilgili merak edilenler.. Diyanetten seferilik ile ilgili açıklama şöyle:

“Ramazan’da sefer mesafesi (en az 90 km.) bir yere gitmek için yola çıkacak olan kimse, geceden oruca niyet etmeyebilir. Fakat niyet ettikten sonra gündüzün yolculuğa çıksa bu yolculuk esnasında meşru başka bir mazereti bulunmazsa orucunu bozmamalıdır. Başlanan bir ibadetin mazeret yoksa tamamlanması gerekir. Sefer bir mazeret olduğu için, eğer orucunu seferîliği başladıktan sonra bozarsa kendisine keffâret gerekmez, sadece kaza gerekir. (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 402-405). Hz. Peygamberin (s.a.s.) Mekke’nin fethi için sefere çıktığında oruçlu iken, Kadîd denilen yere varınca orucunu bozması (Buhârî, Savm, 34; Müslim, Sıyâm, 88) savaş şartlarının gereği olarak değerlendirilebilir.”