Sedanur Güzel davasında mahkeme kararını verdi

Sedanur Güzel davasında mahkeme kararını verdi
Yayınlanma Tarihi: 10.01.2020 13:43 | Değiştirme Tarihi: 10.01.2020 13:43

Türkiye günlerce Kars'ta kaybolan Sedanur Güzel olayını konuşmuştu. Müge Anlı ile Tatlı Sert programında işlenen kayıp olayında Kars'ın Kağızman ilçesinde her yer aranmış ve Sedanur ile ilgili bir ipucu aranmıştı. Yapılan aramaların sonucunda 9 yaşındaki Sedanur Güzel'in cansız bedeni 7 gün sonra bulunmuştu. Küçük Sedanur'un devam eden davasında mahkeme bugün kararını açıkladı.

Türkiye'yi derinden sarsan Sedanur Güzel cinayetinde son dakika gelişmes, yaşandı. Müge Anlı'da günlerce araştırılan minik Sedanur'un ölümüyle ilgili ortaya çıkan gerçekler yürekleri dağlamıştı. Kars'ın Kağızman ilçesine bağlı Paslı köyünde, 16 Eylül 2018 tarihinde kaybolan ve 7 gün sonra taşlarla örtülmüş halde cesedi bulunan 3'üncü sınıf öğrencisi 9 yaşındaki Sedanur Güzel'i alıkoyarak cinsel istismarda bulunup ardından öldürdükleri iddiasıyla haklarında dava açılan 3 sanık hakkında karar verildi.

Kars'ın Kağızman ilçesi Paslı köyünde kaybolduktan 7 gün sonra cesedi bulunan Sedanur Güzel'in (9) öldürülmesi ile ilgili davada tutuklu sanıklardan 2'sine ağırlaştırılmış müebbet ve 39'ar yıl hapis cezası verildi, 1'i beraat etti.

Köyde 16 Eylül 2018 tarihinde kaybolan Paslı Esin Çağdaş İlkokulu 3'üncü sınıf öğrencisi Sedanur Güzel'in, 7 gün sonra taşlarla örtülmüş halde cesedi bulundu. Sedanur'u alıkoyarak cinsel istismarda bulunup, öldürdükleri suçlamasıyla haklarında dava açılan tutuklu 3 sanığın yargılanmasına Yozgat 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi.

Duruşmaya, tutuklu sanıklar, Ertan Bozkurt, Ahmet Bilen ve Himmet Uç, Diyarbakır 2 Nolu T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'ndan, Sedanur'un annesi Handan ve babası Abdullah Güzel ise Kağızman Ağır Ceza Mahkemesi'nden Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi ile katıldı.

Kararını açıklayan mahkeme, sanıklardan Ertan Bozkurt ve Ahmet Bilen 'nitelikli adam öldürmek' suçundan ağırlaştırılmış müebbet, 'cinsel istismar' suçundan 30'ar yıl, 'kişiyi hürriyetinden yoksun bırakmak' suçundan 9'ar yıl hapis cezası verdi. Diğer sanık Himmet Uç'un ise beraatına ve tahliyesine karar verildi.

DNA TESTİ SONUCU

Kars Kağızman'a bağlı Paslı köyünde 16 Eylül'de kaybolan Sedanur Güzel'in (9) ölü olarak bulunmasına dair soruşturmada DNA testi sonucu Adli Tıp raporu dosyasına girmişti.

SEDANUR GÜZEL'İN KATİLİ MÜGE ANLI'NIN ŞÜPHELENDİĞİ KİŞİ ÇIKTI

Sedanur'un tırnak arasından alınan doku ile tutuklu zanlılardan Ertan Bozkurt'un DNA örneklerinin eşleştiği belirlenmişti. Ayrıca Sedanur'un bileklerinde ip izine de rastlanmıştı.

Soruşturma dosyasında önemli bir itirafın olduğu da ortaya çıktı. Tutuklu üç zanlıdan biri olan Ahmet Gülen, ifadesinde Sedanur'u diğer iki zanlı ile birlikte öldürdüklerini anlatmıştı.

ERTAN BOZKURT MÜGE ANLI CANLI YAYININDA ASLINDA KENDİSİNİ ELE VERMİŞTİ

Sedanur'un kaybolmasından sonra gözaltına alınan Ertan Bozkurt aileyle birlikte küçük kızı arama çalışmalarına da katılmış. Hatta Sedanur'un babasına kayıp olduğunu arayıp cep telefonundan o bildirmiş. Şüpheli gözaltına alınmadan önce de Sedanur'u son gören kişi olara ATV'deki Müge Anlı'nın programına bağlanmıştı.