Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Şarap lekesi nasıl çıkarılır ?

Şarap lekesi nasıl çıkarılır ?

Shakespeare, "İyi şarap adam gibi içilirse iyi yoldaştır" der peki lekesi için de aynı şeyi söyleyebilir misiniz?

28.02.2014 15:09

Şarabın bazı insanlar tarafından vazgeçilmez tadlardan biri olduğu kesindir. Peki ya lekesi ? O da sizin vazgeçilmezlerinizden biri mi ?Bir şarap lekesi bazen bütün gecenizi unutturacak kadar başınızı ağrıtabilir. Bu yüzden şarap lekesini nasıl çıkaracağınızı öğrenmekte fayda var. 

Şarap lekesi kıyafetten nasıl çıkar ?Öncelikle üzerinize şarap dökülürse eğer mümkünse hemen fazlasını temiz bir bez ya da kağıt havluyla alın. Yoksa şarap iyice akacağından hem başka yerlere de bulaşacak; hem de kumaşa iyice sinmeye başlayacak.İlk önce eğer üzerinize kırmızı şarap döküldüyse ve elinizin altında bir beyaz şarap varsa kırmızı şarabın üzerine beyaz şarap dökerseniz. Kırmızı şarabın lekesini çözmeye yardımcı olacaktır.Bunun dışında şarap dökülünce hemen döküldüğü yere tuz dökerseniz tuz şarabı emecektir ve lekenin çıkarılmasını kolaylaştıracaktır. Daha sonra da lekeyi bol su ile yıkamanız gerekiyor. Ayrıca şarap lekesinin üzerine soda dökmek de lekenin çıkarılmasına fayda sağlayacaktır. Daha sonra da soğuk suyla lekeyi iyice yıkamalısınız.Koltuktan şarap lekesi nasıl çıkar ?Şarap koltuğa dökülürse hemen ilk iş şarabın fazlasını kağıt havlu ile almak olsun. Daha sonra da beyazlaştırıcı içermeyen bir deterjan ve ılık suyla lekenin olduğu yeri silin. Fakat silerken bastırmamaya dikkat edin. Yoksa leke daha derinlere işleyecektir. İzi tamponyalarak silin.Sonra da lekeyi tamponlayarak su ile durulayın. En son da bölgeyi nemli bırakmamak için kağıt havlu ile kurutun.Beyaz kumaşta şarap lekesi nasıl çıkar ?Bu sorunun cevabı da Şarap lekesi kıyafetten nasıl çıkar ? ile aynı. Oradaki tüm talimatları uygulayabilirisiniz. Renkli kumaşta şarap lekesi nasıl çıkar ?Yine aynı işlemlerle renkli kumaşı da silebilirsiniz fakat kesinlikle ağartıcı bir deterjan kullanmayın.
Yorumlar | 1
üye profil
Osman Baydor 10 ay önce
koltuklarınızdaki şarap lekesini profesyonel bir firmaya çıkartmak istiyorsanız leke çıkarma konusunda uzman halı ve koltuk yıkama firması Chem-Dry'dan yardım alabilirsiniz.