Samsun'da vaka sayısı yüzde 100 arttı! Belediye Başkanı çağrı yaptı!

Samsun'da koronavirüs vaka sayısı yüzde 100 arttı. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, "Hastanelerde yataklarımızın doluluk oranı şu anda yüksek. Ama hizmet verme noktasında bir zafiyet içerisinde değiliz. Gereken hemen yapılıyor" açıklamasını yaptı. 

Yayınlanma Tarihi: 03.12.2020 15:54
Değiştirme Tarihi: 03.12.2020 15:54
Samsun'da vaka sayısı yüzde 100 arttı! Belediye Başkanı çağrı yaptı!

Samsun'da vaka sayısı yüzde 100 artış gösterdi. Bu durum üzerine yetkililer yaptıkları çağrılarla vatandaşları tedbirlere uymaları konusunda uyarıyor. Vaka sayılarının azalmasını sağlamak için denetimlere ağırlık verilirken, kentte teyakkuza geçildi.

"MÜCADELE İÇİNDEYİZ"

Konuyla ilgili konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, vatandaşları kurallara uymaları konusunda uyardı. Samsun pandemi sürecinden başladığı günden bu güne kadar aslında büyük bir performans gösterdiklerini belirten Demir, "Büyük bir mücadele gerçekleşti ve Türkiye ortalamasının çok altındaydı Samsun. Ancak şu anda vaka artış oranı yüksek bulundu. Özellikle kapalı mekanlara giriş noktasında tespit edilemeyen, test yapılamayan insanların gizli yayıcılar olduğu gözüküyor. Bununla ilgili Sağlık İl Müdürlüğümüz başta olmak üzere belediyemizde büyük bir mücadele içerisindeyiz. Vatandaşlarımıza sık sık gerekli uyarıları yapıyoruz. Toplu taşımada özellikle büyük bir gayret sarf ediyoruz.

Sosyal mesafeye, maske kullanımına uyarak ilgili kuruluşlarla halkımızla iyi bir diyalogla birlikte bu süreci aşmaya çalışıyoruz. İnşallah yakın bir gelecekte pik yaptığı dönemden tekrar düşüşe geçmeyi umuyoruz. Her hafta test yaptırıyorum.

Belediyemizde 40'a yakın insanımız pozitif vaka durumunda, yaklaşık 40'a yakın insanımız da temaslı konumunda ve karantinada. Belediyemizde büyük tedbir almamıza rağmen bunlar olabiliyor. Dikkat etmemiz gerekiyor. Bu süreci inşallah böyle aşacağız" açıklamalarını yaptı. 

"SEMPTOM GÖSTERMEYEN VAKALAR VAR"

Başkan Demir, Samsun'un bölge merkezi olması, kara ve hava yolu ile dışarıdan gelenlerin trafiğinin yoğun olmasının vaka sayısındaki artışa neden olan faktörler olduğunu söyleyerek "Bütün ekiplerimiz büyük bir gayret sarf ediyoruz. Yakın bir gelecekte bu rakamları aşağı doğru çekmek durumundayız. Semptom göstermeyen pozitif vakalar olabiliyor. Akraba ziyaretlerinde dikkat edilmiyor. Her birimiz, belirti göstermesek de pozitif vakaymışız gibi hareket etmek durumundayız. Maske ve sosyal mesafe kuralına uymak çok önemli. Kapalı mekanlarda fazla sayıda insanların bulunması yayılımın asıl nedenleri olarak gözüküyor şu anda. Aile içi yayılımlarında çok olduğunu görüyoruz. Bir ailede bir kişi varsa o aileye de yayıldığını görüyoruz. Kurallara çok dikkat etmek gerekiyor" bilgilerini paylaştı. 
 

Haber ile ilgili metin girin!.(DHA)