Samsun'da patileri kesilen 'Pamuk' için verilen 809 TL'lik cezaya 4 taksit

Samsun'un Havza ilçelinde ön ayakları kesilmiş halde bulunan 'Pamuk' isimli köpek için, köpeğin sahibi H.S. ve patileri kesen komşusu S.Ç.'ye verilen toplam 809 TL'lik cezanın 4 taksitle ödenebileceği ortaya çıktı. 'Pamuk' için harekete geçen HAYTAP Samsun Temsilciği'nden Semra Antep, "Çok komik bir rakam ve üzücü. Böyle bir rakam yok ve bunu bir de dört takside bölüyorlar. Ağır hapis cezaları, en az iki yıldan başlayarak verilmeli. Siciline kayıt yaptırılarak yasada bunun bu şekil düzenlenmesi şart" dedi.

Yayınlanma Tarihi: 03.12.2020 12:12
Değiştirme Tarihi: 03.12.2020 12:12
Samsun'da patileri kesilen 'Pamuk' için verilen 809 TL'lik cezaya 4 taksit

HAYTAP Samsun Temsilcisi ve Hayvan Gönüllüleri Derneği Başkanı Semra Antep, kesilen bu cezayı köpeğe kimin açıklayacağını sordu. Antep, "Yani çok komik bir rakam ve çok üzücü. Türkiye’yi değil dünyayı salladı Pamuk’un durumu. Böyle bir rakam yok ve bunu bir de dört takside bölüyorlar. Büyük bir ihtimalle sahipleri de buna itiraz edecektir zaten bunu da ödemeyeceklerdir. Ağır hapis cezaları, en az iki yıldan başlayarak verilmeli. Siciline kayıt yaptırılarak yasada bunun bu şekil düzenlenmesi şart. Onun dışında tecavüzler, istismarlar, kesilmeler yani zevk için yapılan hiçbir şey engellenemeyecek” dedi.

‘YASANIN ACİLEN ÇIKMASI LAZIM’

Yasa talebinin defalarca talep edildiğini belirten Antep, “Hayvanların kısırlaştırılması, mal olarak görülmemeleri belediyelerinde bu cezaya tabi olmaları gerekiyor. Çünkü bu hayvanların üremelerinin sebebi kısırlaştırma yapmayan belediyelerdir. Üretimin durdurulmasını istiyoruz. Petshop dükkanlarının can satışının, balık da olsa hayvan satışının durdurulmasını istiyoruz. Hayvanat bahçelerinin kapatılmasını istiyoruz. Hayvan sonuçta bu bir can, Allah’ın sessiz kulları ve bu yasa çıkmadığı sürece Pamuk olayı gibi vakalar görmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Kaynak: DHA