Canlı
TV8'de şu an

Bu yarışmacının performansını beğendiniz mi?
Kavuştuğu yeni yüzüne doyamadan geri alındı

Kavuştuğu yeni yüzüne doyamadan geri alındı

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi’nde geçen 23 Ağustos’ta Türkiye’nin 6’ncı yüz nakli yapılan 55 yaşındaki Salih Üslün'ün yüzü ameliyatla geri alındı.

16.06.2014 21:51

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi’nde geçen 23 Ağustos’ta Türkiye’nin 6’ncı yüz nakli yapılan 55 yaşındaki Salih Üslün, uyuşmazlık nedeniyle yüzün geri alınması amacıyla ameliyata alındı.5 saatlik ameliyatta yüzün yüzde 60'lık kısmı alındı yerine, bacağından alınan deri parçası yerleştirildi.Saat 13.45’te Prof. Dr. Ömer Özkan başkanlığındaki ekip, Salih Üslün’e nakledilen yüzü çıkartmak amacıyla ameliyata girdi. Karaciğer ve böbreğe bağlı organ yetmezliğinin doku uyuşmazlığı doğurduğu, bu nedenle yüzün alınmasına karar verildiği belirtildi.

Haber ile ilgili metin girin!. Nakil yüzün yüzde 60'ı alındı5 saat süren operasyon sonunda daha önce nakledilen yüzün yüzde 60’lık bölümü alındı.  Ameliyatı gerçekleştiren Prof.Dr. Ömer Özkan, Salih Üslün’ün sağ bacağından alınan deri parçasının, çıkartılan yüzün yerine nakledildiğini söyledi. Ameliyatta, alt ve üst çene kemiklerinin alınmadığını kaydeden Prof Dr. Özkan, şöyle konuştu: Silikona gerek kalmadı"Üslün’ün sağ bacağından alınan deri dokusu, yüzüne nakledildi. Silikona gerek kalmadı. Alınan deri, Üslün’ün yüzü için yeterli oldu. Daha önce yapılan tüm nakillerden daha ağır bir operasyon gerçekleştirdik. Bu nedenle hastamızın hayati tehlikesi sürüyor. Şu an yoğun bakım ünitesinde tutuluyor. Daha önce de tüm röportajlarımızda ’B planımız devreye girebilir’ demiştik. İşte B planımızı da bu. Bunu devreye sokarak Üslün’ü ameliyata aldık. Yaklaşık 2 aydan bu yana kendisine ilaç vermiyorduk. Bundan sonra da ağır ilaç takviyesi yapmayacağız." Üslün'e tam yüz nakli yapılmıştıAntalya’da geçirdiği trafik kazası sonucu beyin ölümü gerçekleşen 31 yaşındaki Muhittin Turan’ın yüzü, Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi’nde Edirne’den gelen çiftçi Salih Üslün’e geçen 23 Ağustos’ta nakledildi. Hastanenin 4’üncü, Türkiye’nin 6’ncı yüz nakli operasyonunu, Türkiye’nin ilk yüz naklini gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi yaptı. 2008 yılında samanlığına giren bir fareyi yakalamak için kovalarken av tüfeğinin namlusunun üzerine düşüp silahın ateş alması sonucu yaralanan ve bir dizi operasyon geçiren Üslün, yaklaşık 7.5 saat süren yüz naklinden sonra 10 gün yoğun bakımda kaldı. Alt-üst çene, saçlı deri ve dil de dahil olmak üzere tam yüz nakli yapılan Salih Üslün’ün, sakal tıraşından sonra yeni yüzüyle 25 yaş gençleştiği görüldü. İlk 1 yıl riskli açıklamasıAÜ Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özlenen Özkan, ameliyat sonrası yaptığı açıklamada, yüz nakillerinde ilk 1 yılın riskli olduğunu belirterek, "1 yıl içerisinde vücudun yüzü reddetme riski var. Dünyadaki vakalarda reddetmeler oldu ama tedavi süreci başarılı oldu. Hiçbir hastanın bu nedenle yüzü geri alınmadı" dedi.Üslün’den sonra 7’nci yüz nakli geçen yıl Aralık ayında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde Recep Kaya’ya yapılmıştı.
Yorumlar | 0
üye profil