Salgın öncesi mümkün değildi... Everest Dağı şehir merkezinden cam gibi göründü

Koronavirüs salgını, yıkıcı etkilere yol açarken, hava kirliliğinin de önemli ölçüde azalmasını sağladı. Milyonlarca insanın uzun süredir evlerinde kendi karantinalarını uyguladığı göz önüne alındığında dünyanın birçok noktasında var olan görüntüler, çevreye yaramış gibi duruyor. Bunun bir örneği Nepal'de yaşandı. Salgın öncesine nazaran hava kirliğinin büyük ölçüde ortadan kalktığı Asya ülkesinde, başkent Katmandu'dan Everest Dağı çıplak gözle görülmeye başlandı. Geçtiğimiz günlerde buna benzer bir görüntü İstanbul'da yaşanmış ve Uludağ zirvesi de çıplak gözle görülebilir hale gelmişti. 

Yayınlanma Tarihi: 21.05.2020 12:24
Değiştirme Tarihi: 21.05.2020 12:24
Salgın öncesi mümkün değildi... Everest Dağı şehir merkezinden cam gibi göründü

Koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan tedbirler arasında en önemli olanı sokağa çıkma yasağı olarak gösteriliyor. Çünkü virüs, kalabalık ortamlarda ve sosyal mesafenin hiçe sayıldığı durumlarda yayılma imkanını bulup adeta 'bayram' ediyor. Ülkeler de bunu bilerek uzun süredir sokağa çıkma kısıtlaması tedbirine başvuruyor. Bu da, normal günlerde yüz binlerce hatta milyonlarca insanın gezdiği kent merkezlerinin boş kalmasına yol açıyor. Salgın sonrası, dünya genelinde birçok noktada hava kirliliği de önemli ölçüde azaldı ve grafiklerde 'kırmızı' renkle gösterilen yerler artık 'yeşil' yani olumlu grafiklerle temsil ediliyor. 

Haber ile ilgili metin girin!.

Nepal'in başkenti Katmandu da, koronavirüs salgını sonrası kısıtlamalara gidilen noktalar arasında yer aldı. Hal böyle olunca, örneğine rastladığımız birçok nokta gibi Nepal'de de sokaklar boş kaldı ve hava kirliliği önemli ölçüde azaldı. Öyle ki, dünyanın en yüksek dağı olan Everest Dağı, Katmandu'dan çıplak gözle görülebilir vaziyette. Salgın öncesi böyle bir şeyden bahsetmek ne yazık ki mümkün değildi. Katmandu, koronavirüs salgını öncesi hava kirliliği bakımından büyük sorunlar yaşıyordu. 

Haber ile ilgili metin girin!.

Katmandu merkeziyle Everest dağı arasında 195 kilometre mesafe var ve hava kirliliğinin azalması, bu mesafeden Everest Dağı'nı görülebilir hale getirdi. Bu durum şehrin insanları için şaşkınlık yaratıyor.

Öte yandan, hava kirliliğinin azalmasıyla birlikte Katmandu'da var olan solunum yolu hastalıklarında da gözle görülen bir azalma yaşandı. Bu hastalıklar nedeniyle hastaneye yapılan başvurularda azalma görüldüğü ve KOAH hastalarından bazılarının artık oksijen tedavisi ihtiyacının olmadığı kaydedildi.     

BENZER DURUM İSTANBUL'DA DA YAŞANMIŞTI

Nisan ayında sosyal medyada yayılan bir görüntü, Nepal'de yaşanan bir durumunun benzerinin İstanbul'da da yaşandığını hatırlattı. Evde kal çağrılarına uyulunca Bursa'da bulunan Uludağ, İstanbul'dan çıplak gözle görülür hale gelmişti. 

Haber ile ilgili metin girin!.